Rolnicy zablokowali ciągnik z siewnikiemTomasz Ognisty/FB
StoryEditorRolnicy walczą o ziemię

Rolnicy zablokowali ciągnik z siewnikiem. Walczą o 2900 ha ziemi z KOWR

26.11.2024., 15:05h

Rolnicy z powiatu głubczyckiego zablokowali ciągnik z siewnikiem na jednym z pól. Walczą w ten sposób o ziemię, która mimo obietnic nie wróciła do KOWR. Na miejsce przyjechała policja i przedstawiciele z KOWR.

Rolnicy z okolic Głubczyc (woj. opolskie) walczą o ziemię. Chodzi o 2900 ha ziemi z KOWR, które Kombinat Rolny w Kietrzu, należący do Krajowej Grupy Spożywczej, użytkował przez ostatni sezon. Grunty te miały trafić z powrotem do KOWR i zostać wydzierżawione rolnikom. 

- Mieliśmy obietnicę, że ziemia ta wróci do zasobu i trafi na przetargi dla rolników indywidualnych. W sierpniu już nawet były wywieszone wykazy działek. Mało tego, w środę byłem w Warszawie i rozmawiałem z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim, który zapewniał, że te grunty na pewno trafią do rolników - mówi Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu Tomasz Ognisty z Solidarności Rolników Indywidualnych. 

Opolskie: rolnicy zablokowali ciągnik z siewnikiem

Ale 25 listopada okazało się, że Kietrz rozpoczął na nich jesienne zasiewy. Rolnicy zorientowali się więc, że z obietnic nici. I postanowili działać. Przyjechali kilkunastoma samochodami na pole i zablokowali traktor z siewnikiem, który już rozpoczął siewy.

- Ministerstwo rolnictwa nie dotrzymuje słowa. Grunty po Top Farms, które wróciły do KOWR, zostały użyczone bezpłatnie na jeden sezon Kombinatowi Kietrz. Miały do nas wrócić, a tymczasem są dziś obsiewane. Nie zgadzamy się, by zabierano nam ziemię, dlatego dokonaliśmy zatrzymania ciągnika rolniczego wraz z siewnikiem na polach należących do skarbu państwa i zgłosiliśmy sprawę na policję – mówi Ognisty.

KOWR ponownie wydzierżawił ziemię na rok

Na pole przyjechała policja i dyrektor KOWR w Opolu. Od niego rolnicy dowiedzieli się, że KOWR właśnie wydzierżawił ziemię Krajowej Grupie Spożywczej dla Kombinatu „Kietrz”.

- Jeszcze dwa dni temu w Kietrzu maszyny były umyte i pochowane na zimę. Zapewniano nas, że nic się nie dzieje, a grunty trafią na przetargi. I nagle wczoraj rano padła informacja o siewie. Nie możemy się na to zgodzić i nie rozumiemy, czemu nagle KOWR przedłużył dzierżawę o kolejny rok – podkreśla Ognisty. 

Rolnicy podejrzewają, że chodzi o to, że zmienia się ustawa o obrocie ziemią w Polsce. 

- Niewykluczone, że na mocy nowych przepisów ziemia wróci do dużych dzierżawców albo będą mogli ją kupić – oceniają. 

Ziemia z KOWR. Rolnicy chcą rozmawiać z Siekierskim

Rolnicy się denerwują i zapowiadają, że nie zostawią tej sprawy. Przypominają, że KOWR miał rozdysponowywać państwowe grunty rolne na rzecz rolników indywidualnych i ich wspierać. Dlatego już dzwonili do gabinetu ministra rolnictwa, by umówić się na spotkanie.  

- Nie może być tak, że w tym kraju się oszukuje rolnika. Będziemy walczyć, bo okazuje się, że są równi i równiejsi. Zwróciłem się do KOWR o przedłużenie umowy dzierżawionej przez siebie działki o rok. I co? KOWR się nie zgodził. Ziemia ma podobno wrócić do zasobu i zostać sprzedana – tłumaczy nam Ognisty. 

Co z ziemią po Top Farms? 

Przypomnijmy. W grudniu 2023 roku firmie Top Farms Głubczyce wygasła umowa dzierżawy na około 10 tys. hektarów gruntów państwowej ziemi. Wcześniej spółka nie zgodziła się na wyłączenie 30 proc. dzierżawionych gruntów i ich wcześniejszy powrót do dyspozycji KOWR.

Ponad połowa tej ziemi wróciła pod zarząd KOWR-u i teoretycznie ma trafić do rolników indywidualnych. Na razie część trafiła w dzierżawę do KGS i Kombinatu Kietrz. Natomiast ponad 4700 ha zostało w gestii Top Farm Głubczyce do końca 2025 roku. 

Zwróciliśmy się do ministerstwa rolnictwa i do KOWR z zapytaniem, jak ziemia będzie rozdysponowywana i dlaczego została przedłużona umowa na dzierżawę gruntów dla Kietrza.

Kamila Szałaj

image
Ziemia z KOWR

650 ha ziemi z KOWR dla zagranicznej spółki. Rolnicy są wściekli

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. styczeń 2025 04:19