Producenci malin rozpoczęli protestyEnvatoelements
StoryEditorRYNEK MALIN

Kontrola poselska w sprawie kryzysu na rynku malin. "Skąd tak gwałtowny spadek cen malin?"

18.07.2023., 11:30h
Producenci malin i porzeczek nie mają łatwo. To kolejny segment polskiego rolnictwa, który musi mierzyć się z kryzysem. Zarówno rolnicy, jak i opozycja zarzuca rządzącym, że niewiele robią, aby rozwiązać problem. Dlatego opozycja rozpoczyna kontrole poselską. Z kolei minister Telus zapowiada korzystne kredyty dla skupujących owoce. Wcześniej rozpoczął się także skup malin prowadzony przez spółkę skarbu państwa.

Problemy producentów malin - Koalicja Obywatelska rozpoczyna kontrolę poselską w resorcie rolnictwa

Posłowie z Koalicji Obywatelskiej zorganizowali konferencję prasową w Sejmie, na której poruszyli trudną sytuację polskich producentów malin. Uważają, że rząd partii PiS, mimo wcześniejszych ostrzeżeń, nie podjął odpowiednich działań, aby uniknąć załamania na rynku, podobnie jak w przypadku kryzysu zbożowego. W związku z tym, od jutra Koalicja Obywatelska rozpoczyna kontrolę poselską w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kontrola poselska oraz działania UOKiK mają na celu wyjaśnienie sytuacji na rynku malin i znalezienie rozwiązań, które poprawią sytuację polskich producentów owoców miękkich.

Producenci owoców miękkich uzyskają odpowiedzi, na które czekają?

Podczas konferencji poseł Kazimierz Plocke oświadczył, że celem kontroli poselskiej jest uzyskanie precyzyjnych informacji i odpowiedzi na pytania, które nurtują posłów oraz producentów owoców miękkich w Polsce. Posłanka Dorota Niedziela zwróciła uwagę na problem dotyczący spółek skupujących maliny po uruchomieniu skupu "rządowego", co spowodowało gwałtowny spadek cen malin poniżej 4 zł, co jest katastrofalne dla producentów. W związku z tym, posłowie pytają o wybór tych spółek, koszty skupu i pytają, kto za to zapłaci.

Mrożonki spoza Unii kosztem polskich owoców?

Posłanka Marta Wcisło przypomniała, że polski rynek malin został zalany importem mrożonych owoców z krajów spoza Unii Europejskiej, co miało negatywny wpływ na sytuację polskich rolników. Poseł Piotr Borys ocenił, że polityka rządu PiS przyczynia się do utraty opłacalności polskiego rolnictwa, a Polska malina ma "gorzki smak" z powodu braku skutecznych działań.

UOKiK bada, czy doszło do zmowy cenowej

Wtorkowe działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) dotyczące kontroli skupów oraz największych przetwórców owoców miękkich mają na celu zbadanie, czy doszło do zmowy cenowej przy kształtowaniu cen malin. Plantatorzy malin skarżą się, że niskie ceny skupu powodują, że ich działalność staje się nieopłacalna. Na rynek trafiły również duże ilości malin z Ukrainy, co sprawia, że polscy rolnicy nie są w stanie konkurować cenowo z producentami z tego kraju.

Robert Telus o sytuacji na rynku malin w Polsce

Minister Robert Telus podczas konferencji prasowej, na której poruszano również kwestię malin podkreślił, że władze monitorują rynek owoców miękkich i utrzymują dialog z producentami i przetwórcami. Informował, że 5 lipca w województwie lubelskim został uruchomiony skup malin prowadzony przez dwie firmy współpracujące ze spółką z udziałem Skarbu Państwa, oferując ceny na poziomie 5,8 zł/kg. W celu uniknięcia zmowy cenowej, inspekcje kontrolowane i nadzorowane przez ministerstwo będą monitorować rynek skupu malin.

Będą kredyty preferencyjne dla firm skupujących owoece

Planowane jest także wprowadzenie nowej pomocy dla firm skupujących owoce miękkie, w postaci niskooprocentowanych kredytów w wysokości do 40 mln zł na 18 miesięcy, z dopłatą państwa. Kredyty te mają na celu zapewnienie płynności finansowej tym przedsiębiorstwom w nadchodzącym sezonie. Taka pomoc wymaga akceptacji przez Komisję Europejską.

Michał Czubak
fot. Envatoelements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. listopad 2024 10:08