Canva
StoryEditorWiadomości

Sąd Najwyższy miażdży ustawę łańcuchową. Co dalej z projektem?

03.12.2024., 11:00h
wkwk

Sąd Najwyższy wystawił swoją opinię na temat ustawy łańcuchowej. Które zapisy uznał za słuszne, a gdzie dostrzega mankamenty?

Ustawa łańcuchowa a opinia SN

Sąd Najwyższy przesłał do Sejmu swoją opinię na temat obywatelskiego projektu ustawy „stop łańcuchom, pseudohodowlom i bezdomności zwierząt” pod, którym podpisało się ponad pół miliona obywateli. SN zwraca uwagę na zwiększenie stopnia represyjności ustawy i zastanawia się, czy niektóre proponowanych zmian są w ogóle konieczne.

– Analiza projektowanych rozwiązań prowadzi do wniosku, że do realizacji założonych celów projektodawca zakłada znaczne zwiększenie stopnia represyjności ustawy o ochronie zwierząt w odniesieniu do obecnego stanu prawnego – napisał Sąd Najwyższy, który nie negując potrzeby dyskusji nad optymalizacją modelu ochrony zwierząt zastanawia się, czy część proponowanych zmian jest w ogóle konieczna i czy z uwagi na standardy konstytucyjne, efektów planowanej zmiany nie można osiągnąć w inny sposób.

W swojej opinii SN zastrzega, że ogranicza się do „materii prawa sądowego oraz aspektów legislacyjnotechnicznych”.

Zwalczanie przestępstw przeciwko zwierzętom będzie nieskuteczne?

Odnosząc się do proponowanego w ustawie zaostrzenia kar, Sąd Najwyższy przyznaje, że ustawodawca ma pełną legitymację demokratyczną do kształtowania sankcji karnych, jednak powinien on uprawdopodobnić, że zabieg taki nie narusza standardów konstytucyjnych. Tymczasem projektodawca, jako główny motyw ustawodawczy, wymienia funkcje prewencyjną kary z położeniem nacisku na jej generalno-prewencyjne oddziaływanie, wprost wskazując w uzasadnieniu projektu, że „podwyższenie kar spowoduje nie tylko skuteczniejsze zwalczanie przestępstw przeciwko zwierzętom, ale również będzie miało swój rezultat w ich zapobieganiu. Wyższe kary określone w projekcie nowelizacji o ochronie zwierząt zakładają umocowanie poszanowania prawa, jak również skuteczne ograniczanie patologicznych zjawisk polegających na znęcaniu nad zwierzętami, a w dalszej perspektywie również nad ludźmi”.

– Takie założenie nie bierze pod uwagę, że karanie sprawcy w celu odstraszania społeczeństwa uprzedmiotawia człowieka i narusza jego godność – czytamy w opinii SN.

Zdaniem SN, proponowane rozwiązania nie wydają się spełniać wymogu proporcjonalności, dlatego projektowany kształt opisanych przepisów wymaga ponownego rozważenia.

Orzeczenie przepadku zwierzęcia pozytywne, ale przepis regulujący do zmiany

W opinii SN, pozytywnie należy ocenić wprowadzenie uregulowania pozwalającego na orzeczenie przepadku zwierzęcia. Niemniej jednak projektowany przepis powinien zostać w sposób znaczący zmieniony w części przewidującej możliwość orzeczenia przepadku zwierzęcia niebędącego własnością sprawcy. W projekcie ustawy możemy bowiem przeczytać, że „w sytuacji, gdy jego właściciel nie zachowując ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, wiedział, przewidywał albo mógł przewidzieć, że sprawca nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia”.

Zdaniem SN, nie da się wykazać, że wiedza, przewidywanie czy możliwość przewidzenia jest efektem braku ostrożności wymaganej od właściciela w danych okolicznościach.

Zakaz posiadania zwierząt za wykroczenie

Zdaniem Sądu Najwyższego, krytycznie należy ocenić projektowaną zmianę w zakresie, w jakim projektodawca przewiduje możliwość orzeczenia środka karnego w postaci zakazu posiadania wszelkich zwierząt albo zwierząt określonej kategorii w razie ukarania za wykroczenie. Zasadnicze wątpliwości budzi już sama propozycja zamieszczania tego przepisu w ramach ustawy o ochronie zwierząt. Co do zasady przepisy karne powinny być wyrażane w kodeksach, natomiast można je zamieścić w ustawach szczególnych tylko wtedy, gdy przemawiają za tym jakieś istotne względy.

Wykonywanie praw pokrzywdzonego przez organizację społeczną

Jako dyskusyjne, zdaniem SN, należy ocenić wprowadzenie do ustawy o ochronie zwierząt regulacji kreującej uprawnienie organizacji społecznej, której statutowym celem jest ochrona zwierząt do samodzielnego wniesienia wniosku o ukaranie jako oskarżyciel posiłkowy w sprawach o wykroczenia.

– Podsumowując, należy wskazać, że przedłożony do zaopiniowania projekt wymaga dalszych prac legislacyjnych we wskazanym w opinii kierunku – napisał Sąd Najwyższy w swojej opinii.

Przeczytaj również:

image
protest rolników

Protest rolników w Nowym Mieście. "Wchodzimy w spór zbiorowy z rządem" [WIDEO]

WK

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
03. grudzień 2024 11:02