Poranne mgły w dolinach karpackich utrudnią prace w polu
Rano w dolinach karpackich mogą wystąpić zanikające mgły, które miejscami ograniczą widzialność nawet do 200 metrów. Z tego powodu zaleca się ostrożność przy wyjazdach w pole oraz przy transporcie maszyn rolniczych, gdyż widoczność będzie mocno ograniczona. Warto odczekać kilka godzin, aż mgły zanikną, aby bezpieczniej prowadzić prace polowe, takie jak siew, orka, czy zbiory warzyw.
Temperatura – komfortowe warunki do prac polowych
W kwestii temperatury dzisiejszy dzień przyniesie umiarkowane wartości, które będą komfortowe dla pracowników fizycznych oraz zwierząt hodowlanych. Na wschodzie kraju spodziewane są maksymalne temperatury rzędu 12°C, co oznacza, że warunki są sprzyjające do prac, szczególnie takich jak zbiór plonów czy pielęgnacja roślin. W centrum kraju, gdzie temperatura wyniesie około 16°C, a na Śląsku i w Małopolsce 19°C, można spodziewać się bardziej dynamicznego wzrostu roślin w uprawach ozimych.
Uwaga na wiatr w regionach podgórskich i nad morzem
Choć wiatr na większości obszarów będzie umiarkowany, w rejonach podgórskich Sudetów oraz nad morzem mogą pojawić się silniejsze porywy. Rolnicy działający na tych terenach powinni zabezpieczyć maszyny, materiały budowlane oraz lekkie konstrukcje, takie jak namioty foliowe czy szklarnie. W regionach podgórskich Sudetów oraz na Przedgórzu Sudeckim porywy wiatru mogą dochodzić do 60 km/h, a wysoko w Sudetach nawet do 110 km/h. Nad morzem prędkość wiatru może osiągnąć do 55 km/h, co może wpłynąć na bezpieczeństwo wykonywania prac w gospodarstwach wiatrowych oraz na polach.
W regionach narażonych na silniejszy wiatr, warto również zwrócić uwagę na ptactwo hodowlane, szczególnie te utrzymywane na otwartych wybiegach. Silniejsze porywy mogą stresować zwierzęta, dlatego warto zadbać o ich bezpieczeństwo, zapewniając im schronienie.
Biotropia pogody – sprzyjające warunki dla zdrowia
Z perspektywy biometeorologicznej pogoda będzie korzystna dla zdrowia rolników i osób pracujących na świeżym powietrzu. Jedynie rano i wieczorem w Polsce północno-wschodniej, ze względu na umiarkowany stres zimna, warunki biometeorologiczne będą neutralne.
Natomiast w ciągu dnia wyżowa pogoda powinna przynosić pozytywny wpływ na organizm, sprzyjając długotrwałym pracom w polu. Jedynie silne porywy wiatru, szczególnie na północy i w centrum, mogą miejscami obniżyć komfort pracy, powodując krótkotrwałe osłabienie warunków biometeorologicznych do poziomu neutralnego.
oprac. M. Czubak
na podstawie IMGW
fot. arch. red.