IUNG: susza rolnicza już w dziewięciu województwach
Występujący w ostatnim czasie brak opadów spowodował, że na wielu obszarach gmin wystąpiła susza rolnicza. Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa od 1 kwietnia do 31 maja 2023 roku średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, wynosiła –70 mm. Jeśli nadal nie będzie padać, w kolejnym okresie raportowania KBW jeszcze spadnie.
IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej na terenie województw:
- pomorskiego,
- zachodniopomorskiego,
- kujawsko-pomorskiego,
- warmińsko-mazurskiego,
- wielkopolskiego,
- łódzkiego,
- mazowieckiego,
- podlaskiego
- i dolnośląskiego.
Susza obecnie najbardziej niszczy plony zbóż jarych i ozimych
Niedobory wody odnotowano w zbożach ozimych i jarych, truskawkach oraz w krzewach owocowych.
Susza daje się najmocniej we znaki w zbożach jarych. Zagrożone są uprawy w 676 gminach, co stanowi 8,21% gruntów ornych kraju. Największe areały zbóż jarych z niedoborem wody występują w województwach:
- zachodniopomorskim,
- pomorskim,
- warmińsko-mazurskim
- oraz kujawsko-pomorskim.
Nieco lepiej jest w województwach wielkopolskim oraz łódzkim.
Zboża ozime są zagrożone suszą w 538 gminach, tj. na 4,4% gruntów ornych w kraju. Największy areał ozimin z niedoborem wody odnotowano kolejno na terenie województw:
- zachodniopomorskiego,
- pomorskiego,
- warmińsko-mazurskiego
- i kujawsko-pomorskiego.
Podobnie jak w przypadku zbóż jarych, susza zaczyna doskwierać także oziminom w Wielkopolsce oraz w województwie łódzkim.
Jak podaje IUNG, w trzeciej dekadzie maja w całej Polsce notowano ponad 100 godz. ze słońcem, przy czym we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego oraz na Polesiu Lubelskim aż 150.
Aplikacja suszowa nie działa poprawnie. Czy to się zmieni?
Od paru lat rolnicy mogą zgłaszać szkody spowodowane przez suszę jedynie za pomocą publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą”. W ubiegłym roku działała ona bardzo wadliwie. W tym roku jeszcze jej nie uruchomiono.
7 czerwca Krajowa Rada Izb Rolniczych wysłała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi apel o podjęcie natychmiastowych działań w celu usprawnienia aplikacji suszowej.
– Aplikacja suszowa, która jest kluczowym narzędziem w szacowaniu strat suszowych, nadal nie została poprawiona – wskazuje samorząd rolniczy.
Jak poinformował nas resort rolnictwa, aktualnie trwają prace testowe i nie wiadomo, kiedy zostaną zakończone. Miejmy nadzieję, że prowadzone prace sprawią, że rolnicy będą mogli w tym roku bez problemów zgłaszać szkody suszowe.
Warto także dodać, że rolnicy zgłaszali problemy z aplikacją suszową już w poprzednim roku.
Magdalena Szymańska