Trudne czasy dla rolników. Jak rząd chce im pomóc?MRiRW
StoryEditorWiadomości

Trudne czasy dla rolników. Jak rząd chce im pomóc?

05.03.2025., 13:30h

W Warszawie odbyła się konferencja dot. bezpieczeństwa żywnościowego UE, którą zainaugurował szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski. Zdaniem ministra rolnictwa, kluczowe będą decyzje związane z WPR, które przełożą się na stabilność sektora rolnego w obliczu wyzwań światowego rynku.

Wydarzenie organizowane w ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej zgromadziło ekspertów, polityków oraz przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Dyskusje koncentrują się na roli Wspólnej Polityki Rolnej w zapewnianiu bezpieczeństwa żywnościowego oraz przyszłych kierunkach rozwoju europejskiego rolnictwa. Konferencję otworzył minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. 

Znaczenie WPR dla bezpieczeństwa żywnościowego

W swoim przemówieniu minister Siekierski podkreślił, że zapewnienie dostępu do zdrowej i przystępnej cenowo żywności jest jednym z głównych priorytetów polskiej prezydencji. "Bezpieczeństwo Europy to hasło naszej prezydencji, a częścią tego bezpieczeństwa jest gwarancja dostępu do żywności o wysokiej wartości odżywczej dla wszystkich obywateli" – powiedział. 

Minister zwrócił uwagę na dynamicznie zmieniające się warunki geopolityczne i ich wpływ na produkcję rolną. "Pandemia COVID-19, wojna w Ukrainie oraz zmiany klimatyczne wpływają na rynek rolny i systemy żywnościowe. Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu stabilności i odporności sektora rolnego. Obecnie nie obserwujemy bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa żywnościowego UE, jednak musimy nieustannie podejmować działania wzmacniające ten sektor" – dodał Siekierski. 

Poziom eksportu produktów rolnych w Polsce

Minister przypomniał, że Polska eksportuje jedną trzecią swojej produkcji rolnej, a Unia Europejska pozostaje największym eksporterem żywności na świecie, osiągając w 2023 r. nadwyżkę handlową na poziomie 70 mld euro. W jego ocenie rosnąca presja geopolityczna, a także dyskusja o przyszłości Zielonego Ładu oraz przyszłym budżecie WPR, wymagają nowego spojrzenia na rozwój rolnictwa w UE. "Musimy wykorzystać potencjał nauki, innowacyjności i dobrych praktyk, by podnieść konkurencyjność sektora rolnego i zapewnić jego długoterminową stabilność" – zaznaczył. 

Rolnictwo a konsekwencje handlu zagranicznego 

Minister odnosił się także do zagrożeń związanych z możliwością nałożenia przez Stany Zjednoczone ceł na produkty rolno-spożywcze z UE. "Unia Europejska eksportuje do USA żywność o wartości 40 mld euro rocznie, a importuje produkty rolne za 14 mld euro. Wprowadzenie ceł mogłoby poważnie zaszkodzić całemu sektorowi i wpłynąć na globalne rynki. Bardzo przewrotnie brzmi stanowisko, że ograniczona wymiana handlowa z USA na skutek wprowadzenia ceł ma być zastąpiona współpracą z grupą krajów Mercosur oraz zwiększeniem wymiany handlowej z Ukrainą. Podkreślić należy, że obydwie umowy nie konkurują ze sobą, a wszystkie razem pogarszają konkurencyjność i opłacalność produkcji rolników europejskich” - powiedział minister.

Sprawdź też: Czesław Siekierski: rolnicy lepiej wiedzą jak robić niż urzędnicy w Ministerstwie [WYWIAD]

Jakie wyzwania ma przed sobą rolnictwo?

Minister Siekierski podkreślił, że 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej przyniosło znaczne korzyści dla sektora rolnego, ale nie obyło się bez wyzwań. "Modernizacja i dostosowanie do unijnych standardów były kluczowymi elementami naszego sukcesu. Jednocześnie wciąż mierzymy się z problemami takimi jak niskie dochody rolników, nadmierna biurokracja oraz presja konkurencyjna spoza UE" – wskazał. Dodał, że reakcją na masowe protesty rolników w Europie były zmiany legislacyjne w Zielonym Ładzie i nowe zasady handlu z Ukrainą

Minister zwrócił uwagę na propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą uproszczenia WPR. "Deklaracje Komisji muszą przełożyć się na realne rozwiązania, które będą dostosowane do potrzeb rolników. Nie możemy pozwolić na dalsze ograniczanie budżetów dla rolnictwa, które mogłoby osłabić konkurencyjność sektora w poszczególnych państwach członkowskich" – podkreślił. 

Co z przyszłością rolnictwa?

Minister zapowiedział, że Polska w ramach prezydencji w Radzie UE będzie prowadzić debaty na temat przyszłości WPR, a wyniki tych dyskusji zostaną przekazane Komisji Europejskiej jako wskazówki dla przyszłych zmian legislacyjnych. "Dzisiejsza konferencja to okazja do wspólnego wypracowania strategii zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego i wzmocnienia pozycji rolników w Europie. Mam nadzieję, że państwa udział w dyskusji pozwoli na zaprezentowanie różnych punktów widzenia i będzie cennym wkładem w naszą debatę" – zakończył Siekierski, oficjalnie otwierając konferencję. 

Relacja z konferencji jest dostępna TUTAJ.

Albert Katana

Warszawa
15°C
Niewielki deszcz
wi_00
pt.
wi_00
25°C
12°C
sob.
wi_00
20°C
9°C
niedz.
wi_00
23°C
10°C
pon.
wi_00
25°C
10°C
wt.
wi_00
24°C
10°C
17. kwiecień 2025 22:24