To mogą być ciężkie miesiące dla rolników.fot. arch. TPR
StoryEditorpogoda IMGW

Trudne siewy i susza. Prognoza pogody IMGW na wiosnę i lato 2025

11.03.2025., 12:00h

W oparciu o eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadu przygotowaną przez IMGW-PIB, okres od kwietnia do lipca 2025 r. pogoda może przynieść wyzwania związane z suszą oraz utrudnieniami przy siewie.

Trudny czas dla rolnictwa

Eksperymentalna prognoza IMGW-PIB na okres kwiecień–lipiec 2025 r. wskazuje na utrzymanie wyższych niż norma temperatur, co przy standardowych opadach może skutkować zwiększonym parowaniem i ryzykiem wystąpienia suszy. Rolnicy powinni być przygotowani na trudniejsze warunki przy siewie i podjąć odpowiednie działania, aby zminimalizować negatywny wpływ podwyższonych temperatur na rozwój upraw.

image
pogoda

Rolnicy odczują wielki problem wiosną. "Sytuacja jest dramatyczna"

Trend cieplny zostanie zachowany

We wszystkich analizowanych miesiącach (kwiecień, maj, czerwiec, lipiec) prognozy wskazują na temperatury powyżej normy wieloletniej. To sugeruje, że okres wiosenno-letni 2025 r. będzie charakteryzował się wyższym poziomem nagrzewania się powietrza.

Wyższe temperatury mogą zwiększyć parowanie i przyczynić się do szybszego wysychania gleby, co jest istotne na początku sezonu siewnego.

Kwiecień - Polska podzielona

W kwietniu nie należy spodziewać się wielu opadów, przynajmniej we wschodniej części kraju, bo na zachodzie prognozy IMGW wskazują na opad powyżej normy historycznej. Temperatura jednak będzie zaskoczeniem - będzie cieplej - od 5,3 stopnia Celsjusza do 10 stopni Celsjusza.

image
FOTO: fot. IMGW

Gorący maj i bez opadów

Znacznie gorzej pod względem hydrologicznym zapowiada się maj. Tutaj nie przewiduje się padów powyżej normy historycznej, a to oznacza, że w różnych regionach kraju spadnie od 34 do 154 mm. Trzeba się jednak przygotować na trend zwyżkowy, jeśli chodzi o temperatury, które w mają zamkną się w graniach od 10 stopni do niespełna 15 stopni Celsjusza.

image
FOTO: fot. IMGW

image
Pomoc suszowa

Pomoc suszowa: ministerstwo zmienia zasady. Rolnicy protestują

Ciepły czerwiec, opady w normie

Prognozy dla czerwca zakładają, że średnia temperatura wyniesie około 20–21 °C (norma wieloletnia to około 19 °C). Uśrednione dane wskazują na sumę opadów rzędu 45–55 mm, co oznacza, że opady utrzymają się na poziomie typowym dla tego miesiąca.

image
FOTO: fot. IMGW

Lipiec zbliżony do czerwca

Średnia miesięczna temperatura powietrza, na terenie całego kraju, najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020, która wynosi od 15,7 do 20,3 stopnia Celsjusza. Uśrednione wartości sumy opadów dla lipca kształtują się w granicach 50–224 mm, co również odpowiada normie wieloletniej dla tego miesiąca.

image
FOTO: fot. IMGW

oprac. M. Czubak

źródło: IMGW

fot. arch. TPR

Warszawa
13°C
Niewielki deszcz
wi_00
wt.
wi_00
15°C
13°C
śr.
wi_00
27°C
12°C
czw.
wi_00
27°C
14°C
pt.
wi_00
26°C
12°C
sob.
wi_00
21°C
10°C
14. kwiecień 2025 10:57