Czesław Siekierski ministrem rolnictwa
12 grudnia premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie swoje expose, w którym przedstawił program działania. Zaprezentował też skład swojego rządu. Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi pokieruje Czesław Siekierski.
- Czesława Siekierskiego nie trzeba nikomu przedstawiać, to kwintesencja polskiego ruchu ludowego. Jestem przekonany, że polskie rolnictwo będzie miało w osobie pana ministra kogoś bardzo kompetentnego – zaznaczył Tusk.
"Do pomocy będzie pan miał w swoim ministerstwie Michała Kołodziejczaka"
Nowy premier Polski zdradził też, że w kierownictwie resortu znajdzie się Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii. Zdaniem Tuska Siekierski i Kołodziejczak to „obiecujący duet”.
- Do pomocy, panie ministrze będzie pan miał w swoim ministerstwie Michała Kołodziejczaka. Już państwo chyba widzicie oczami wyobraźni tę nadzwyczajną synergię. To jest naprawdę bardzo obiecujący duet. Z całą pewnością polscy rolnicy, mieszkanki i mieszkańcy polskiej wsi, zobaczą, co naprawdę znaczy twarda, kompetentna, zdecydowana walka o ich interesy. Nie ma w tym przypadku. Pan poseł Kołodziejczak był pierwszym, który podniósł krzyk, kiedy przed waszą nieudolność polscy rolnicy zamarli ze strachu i kiedy zaczęła się wlewać ta niekontrolowana fala produktów z Ukrainy. Nie ma sensu obwiniać za to Ukraińców, bo to wy odpowiadacie za to. Gdyby tam był Siekierski i Kołodziejczak nie byłoby tych dziwnych, naprawdę czasami bardzo podejrzanych sytuacji na naszej granicy. Te złote żniwa dla niektórych, którzy pod waszym protektoratem dorobili się na tym właśnie kończą – mówił Tusk w Sejmie.
Kim jest Czesław Siekierski?
Czesław Siekierski urodził się w 1952 roku w Stopnicy w woj. świętokrzyskim. Dzieciństwo spędził we wsi Pieczonogi nieopodal Klimontowa. Jego ojciec był działaczem Związku Młodzieży Wiejskiej RP „Wici” i członkiem Batalionów Chłopskich. Prywatnie ma żonę, córkę oraz troje wnucząt.
Siekierski skończył studia na SGGW. Jest doktorem nauk ekonomiczno-rolniczych, nauczycielem akademickim i autorem wielu publikacji naukowych, m.in. z dziedziny ekonomiki i organizacji rolnictwa, rozwoju obszarów wiejskich oraz integracji europejskiej.
W latach 1993-1998 pracował na stanowisku dyrektora Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAPA), przygotowując polską wieś i rolnictwo do integracji z Unią Europejską.
W latach 1997-2004 był posłem na Sejm RP. W 2001 roku został powołany na wiceministra rolnictwa w rządzie Leszka Millera.
Przez 15 lat, od 2004 do 2019 roku zasiadał w Parlamencie Europejskim jako eurodeputowany Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów. W latach 2014-2019 był szefem Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, a wcześniej wiceprzewodniczącym tej Komisji (2009-2014). Po powrocie z Brukseli w 2019 roku ponownie uzyskał mandat posła na Sejm RP. Siekierski jest też twórcą i szefem think tanku PSL Instytutu Politycznego im. Macieja Rataja.
Jakie Tusk ma plany wobec rolników?
Pomysły na rolnictwo nowego rządu znajdują się w Umowie Koalicyjnej. Wśród nich:
- Wprowadzenie maksymalnie 30-dniowego terminu płatności za produkty rolne dla marketów i punktów skupu;
- Stworzenie funduszu stabilizacyjnego w celu ograniczenia strat rolników wynikających z nieuczciwych praktyk pośredników;
- Budowa nowej infrastruktury magazynowej, w tym portu zbożowego i nowych powierzchni magazynowych, aby uniknąć problemów takich jak niekontrolowany napływ zboża z Ukrainy;
- Wprowadzenia obowiązku obowiązek flagowania produktów rolno-spożywczych;
- Pilnowanie interesów polskiego rolnictwa i przetwórstwa na arenie międzynarodowej;
- Zwiększenia opłacalności produkcji rolnej przez rozwój potencjału eksportowego do innych państw;
- Uproszczenie procedur administracyjnych dla rolników;
- Zachowanie równowagi w odpowiednim rozwoju produkcji roślinnej i bezpośrednio powiązanej z nią produkcji zwierzęcej;
- Wykorzystanie potencjału rolnictwa i obszarów wiejskich do produkcji czystej i taniej energii.
Z nieoficjalnych jeszcze informacji wynika, że wiceministrami rolnictwa zostaną: Stefan Krajewski, Adam Nowak i Michał Kołodziejczak.
Więcej przeczytasz TUTAJ: