Ciepły sierpień
Prognozy meteorologiczne na sierpień 2024 przewidują, że średnia miesięczna temperatura powietrza w Polsce będzie wyższa niż norma wieloletnia z lat 1991-2020. Oznacza to, że możemy spodziewać się ciepłego miesiąca z wieloma słonecznymi dniami. Warto również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i ochronie przed słońcem w związku z wysokimi temperaturami.
Jeśli chodzi o opady, sierpień powinien mieścić się w normie wieloletniej. Oznacza to, że nie powinniśmy oczekiwać ani nadzwyczaj suchych, ani wyjątkowo deszczowych dni. Taki stan rzeczy sprzyja równowadze w ekosystemie i zapewnia odpowiednie warunki dla rolnictwa.
Wrzesień ciepły, ale z opadami w normie
Wrzesień również zapowiada się cieplej niż zazwyczaj. Średnia temperatura powietrza w całym kraju ma być wyższa od normy wieloletniej z lat 1991-2020. Z kolei jeśli chodzi o opad atmosferyczny, to tutaj IMGW nie przewiduje odchyłów od normy wieloletniej.
Podobnie jak w sierpniu, miesięczna suma opadów atmosferycznych we wrześniu powinna zawierać się w normie wieloletniej. To oznacza, że możemy spodziewać się typowych wrześniowych opadów, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgotności gleby, co jest kluczowe dla przygotowań do zimowych zasiewów.
Typowy październik z deszczową aurą
Październik przyniesie pewne zmiany w pogodzie. Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. Oznacza to, że październik będzie typowym jesiennym miesiącem, z chłodniejszymi dniami i wieczorami.
Jednakże, prognozy sugerują, że suma opadów atmosferycznych w październiku będzie powyżej normy wieloletniej. Oznacza to, że możemy spodziewać się więcej deszczowych dni niż zazwyczaj. Warto przygotować się na mokre i wietrzne dni, co może wpłynąć na konieczność wcześniejszego zakończenia niektórych prac rolniczych oraz planowanie aktywności na świeżym powietrzu.
Stabilny listopad
Listopad 2024 zapowiada się stosunkowo stabilnie. Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy, co oznacza typowe jesienne chłody, przygotowujące nas na zimę.
Jednakże, podobnie jak w październiku, suma opadów atmosferycznych w listopadzie najprawdopodobniej będzie wyższa niż norma wieloletnia. To oznacza, że możemy oczekiwać więcej opadów deszczu, a być może nawet pierwszych opadów śniegu w niektórych rejonach kraju.
oprac. M. Czubak
fot.