Jakie będzie tegoroczne lato?
Tego lata będą dominować krótkie okresy z upałami naprzemiennie z chłodami oraz opadami o bardzo dużej rozpiętości nasilenia. Najwyższe opady deszczu zdominują południowo-wschodnią Polskę, a najniższe północno-zachodnią, gdzie okresowo będzie doskwierać susza.
Jaka będzie pogoda w żniwa?
Pogoda w żniwa będzie podobna do tej z 2022 roku. Występowanie bardziej dramatycznych okresów powodzi, nawałnic i suszy jest wynikiem szybkiego przekształcenia na przełomie zimy i wiosny La Niña w El Niño. Świadczy o tym powódź w północnych Włoszech, Japonii i Chinach. Ostatnio nauka przygląda się niebieskiej poświacie nad horyzontem.
Uważa się, że jest to efekt radiacyjny skał świadczący o zbliżających się trzęsieniach ziemi. Należy być czujnym, wybierając się w lipcu, sierpniu i we wrześniu na tereny sejsmiczne wskazane w poprzedniej prognozie.
Początek lipca z burzami i chłodnymi nocami
Od pełni Księżyca, czyli od 3 lipca, napłyną aktywne fronty niżowe z opadami deszczu, lokalnie intensywne oraz burze, lokalnie z nawałnicami i gradem. Po przejściu frontów kilka słonecznych dni. W ciągu dnia do 32ºC, ale noce będą bardzo chłodne, szczególnie w rejonach północno–wschodnich, gdzie możemy mieć do czynienia ze spadkiem temp.do zaledwie +6 ºC.
W drugiej dekadzie lipca ponownie spływ frontów niżowych z zachodu z opadami deszczu. Opady będą lokalnie intensywne, szczególnie w rejonach południowo–wschodnich. Możliwe są również burze z gradem. W czasie burz wiatr silny i porywisty.
Trzecia dekada lipca ze zmienną pogodą. Opady deszczu naprzemienne ze słońcem. Regionalnie będziemy mieć do czynienia z dużym zróżnicowaniem opadów: od 2 do 40 litrów na metr kwadratowy. Najmniejsze opady deszczu w rejonach północno–zachodnich. Maksymalna temp.do 35ºC. W czasie burz wiatr silny i porywisty. Lokalnie mogą nastąpić nawałnice.
W sieprniu upały do 35ºC
Początek pierwszej dekady sierpnia będzie słoneczny. Od 2 sierpnia spływ frontu z południowego zachodu z opadami deszczu, lokalnie intensywnymi, szczególnie w rejonach południowo–wschodnich. Wystąpią burze z gradem i silnym, porywistym wiatrem. Pojawią się mżawki, mgły i poranne zamglenia. Cała dekada chłodna, szczególnie noce chłodne w rejonach północno-wschodnich, gdzie temperatura spadnie do +5ºC. Koniec dekady przyniesie więcej słonecznych dni oraz znaczne ocieplenie – maksymalnie temperatury wyniosą do 28ºC.
Druga dekada to wiele słonecznych dni. Wystąpią okresami niewielkie opady deszczu oraz mgły i mżawki. Pod koniec dekady w czasie burz wiatr silny porywisty. W ciągu dnia temp.maks.do 35ºC.
Trzecia dekada najaktywnniejsza pogodowo. Wystąpią opady deszczu i burze z gradem oraz z nawałnicami. Opady wystąpią w całym kraju, lokalnie intensywnie. Maksymalna temperatura do +34ºC, a w ciągu nocy do +20ºC.
W połowie września możliwe przymrozki
Początek września nadal z opadami deszczu i burzami, z silnym porywistym wiatrem. Opady lokalnie intensywne. Następne dni już pogodne. Ośrodki wyżowe będą blokować napływ niżów z opadami deszczu, które przeniosą się w rejon Bałkanów i południowej Europy. W ciągu dnia ciepło: do 24ºC, ale noce chłodne – spadki temperatur lokalnie do +3ºc. Spływ chłodnego powietrza z północy.
Druga dekada nadal chłodna, sucha i słoneczna. Na początku dekady w rejonach północno-wschodnich pojawią się pierwsze przymrozki do -3ºC. Pod koniec dekady wystąpią opady deszczu oraz lokalnie burze z silnym, porywistym wiatrem oraz znaczne ocieplenie. Temperatura maksymalna do 20ºC.
Początek trzeciej dekady września z niewielkimi opadami deszczu. Lokalnie wystąpią mgły i mżawki. Następnie rozwój ośrodków wyżowych i słonecznie. W ciągu dnia do +18ºC, ale noce będą chłodne: do +3ºc. Pod koniec dekady ośrodki niżowe z zachodu przyniosą opady deszczu, któe lokalnie będą intensywne. Na Bałtyku i w górach silny porywisty wiatr o charakterze sztormu.
Józef Gorell
fot. arch. red. TPR