Rzepak produkowany w Polsce będzie przetwarzany w Kętrzynie
ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN, podpisała już umowę z konsorcjum wykonawców. Całkowity koszt budowy ma wynieść ok. 850 mln zł. Inwestycja rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 r., a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 r.
W skład kompleksu, oprócz samej tłoczni wejdą węzły technologiczne związane z przyjęciem surowców i ekspedycją produktów, magazynowaniem surowców i produktów, tłoczeniem i ekstrakcją, produkcją pary technologicznej oraz oczyszczaniem ścieków.
Instalacja będzie wytwarzać 200 tys. ton oleju rocznie i zapewni ORLEN Południe pełną kontrolę nad jakością finalnego produktu. Aby wyprodukować taką ilość oleju, tłocznia będzie zużywać ok. 500 tys. ton rzepaku pozyskiwanego w pierwszej kolejności od polskich producentów rolnych.
Inwestycja za 850 mln zł. Z ilu gospodarstw trafi tu rzepak?
W konferencji poświęconej inwestycji wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. – To wielki dzień dla Polski, wielki dzień dla polskiej gospodarki, ale przede wszystkim kolejny wielki dzień dla polskiego rolnictwa – ocenił.
– Zdolność przerobu 500 tys. ton rzepaku oznacza, że około 20 tys. gospodarstw skorzysta z tej inwestycji. To jest wielkie wzmocnienie rolników w tym regionie, a rolnicy potrzebują dziś stabilizacji – podkreślił.
Minister Telus zwrócił też uwagę, że inwestycja bardzo mocno wpisuje się w bezpieczeństwo energetyczne i żywnościowe: „A jak to jest ważne, pokazały nam ostatnie lata – czas pandemii i wojny w Ukrainie”.
– Jako rolnik, jako minister rolnictwa chcę podziękować za tę inwestycję, która bardzo wzmacnia nasze rolnictwo – podsumował.
Krzysztof Janisławski