
Agencja Badań Weterynaryjnych: czym się zajmie?
W siedzibie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego spotkali się przedstawiciele resortów nauki, rolnictwa i zdrowia. Efektem tego spotkania jest pomysł powołania do życia Agencji Badań Weterynaryjnych. Miałaby ona zajmować się koordynacją i finansowaniem badań weterynaryjnych w Polsce, a także ułatwieniem współpracy między środowiskiem naukowym, przemysłem oraz administracją publiczną.
Kto powoła Agencję Badań Weterynaryjnych?
O powołaniu Agencji Badań Weterynaryjnych dyskutowali szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacek Czerniak oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Wojciech Konieczny. Obecni byli również naukowcy reprezentujący nauki weterynaryjne, biologiczne, zootechnikę i technologię żywności.
Przeczytaj także: Rzecznik Praw Obywatelskich o ustawie łańcuchowej: kreuje nowe problemy
Polskie Narodowe Centrum 3R: czym będzie?
Oprócz Agencji Badań Weterynaryjnych, współpracujące ministerstwa chcą powołać również Polskie Narodowe Centrum 3R, które zajmie się wdrażaniem zasad 3R. Co oznacza ten tajemniczy skrót? Chodzi o Replacement, Reduction, Refinement – Zastąpienie, Ograniczenie i Udoskonalenie w odniesieniu do badań na zwierzętach.
“Centrum pełniłoby rolę ogólnopolskiej platformy wspierającej etyczne podejście do badań, a także edukację środowiska naukowego i społeczeństwa w tym zakresie” - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Przeczytaj także: Elektroniczna książka leczenia zwierząt. Od kiedy będzie obowiązkowa dla rolników?
Jak nowe inicjatywy wpłyną na rolnictwo?
Zdaniem pomysłodawców, rozwój nauk weterynaryjnych ma bardzo duże znaczenie dla ochrony zdrowia zwierząt i ludzi. Celem nowych inicjatyw, będących wynikiem współpracy ministerstw, ma być zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób odzwierzęcych, zapewnienie bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego oraz poprawa dobrostanu zwierząt.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. MNiSW