
Po 6 stycznia 2023 r., zaprzestano wydawać paszporty dla bydła. Problemy z tym faktem wielokrotnie zgłaszali hodowcy, ponieważ pracownicy ubojni odbierający od rolników zwierzęta potrzebują oprócz kolczyka na zwierzęciu (który może odpaść w transporcie) jakiegoś dokumentu potwierdzającego odbiór danej sztuki. Okazuje się, że problemy mają również lekarze weterynarii.
– Sytuacja ta powoduje poważne komplikacje na poziomie rzeźni ze względu, na to że nr. kolczyków jak i daty urodzenia zwierząt kierowanych do uboju są wpisywane ręcznie na łańcuchach żywnościowych przez właścicieli i bardzo często zdarza się, że są nieczytelne co utrudnia pracę Urzędowego Lekarza Weterynarii przy przeprowadzaniu identyfikacji zwierząt w ramach badania przedubojowego – wyjaśnia dr n. wet. Piotr Żmuda.
Wymienia, że lekarze weterynarii mają następujące problemy:
- utrudnienia przy sprawdzaniu bydła w systemie IRZ plus
- utrudnienia w prowadzeniu elektronicznego dziennika badania przedubojowego i poubojowego przez Urzędowego Lekarza Weterynarii
Zaznacza, że do tej pory na paszportach bydła były kody kreskowe z nr. kolczyka oraz nr. siedziby stada i lekarz miał możliwość sczytania numerów czytnikiem i wówczas wprowadzał je do systemu.
Błędy i pomyłki w dokumentach
– W związku z brakiem paszportów wpisywanie do dziennika badania przedubojowego i poubojowego odbywa się ręcznie po jednej cyferce, co będzie skutkowało licznymi błędami i pomyłkami bowiem przy uboju 300 czy 500 sztuk bydła dziennie stanie się to nie wykonalne. Na skutek zaistniałej sytuacji należy spowodować aby każdy właściciel, który kieruje sztukę bydła do rzeźni był zobowiązany do wydruku z systemu IRZ plus informacji o zwierzęciu, która zawiera nr. zwierzęcia z kodem kreskowym, nr siedziby stada również z kodem kreskowym oraz datę urodzenia. Taki wydruk powinien być dołączony do łańcucha pokarmowego i dostarczony do rzeźni – zaznacza dr n. wet. Piotr Żmuda w piśmie do lek. wet. Marka Mastalarka Prezesa Krajowej Rady Lekarsko Weterynaryjnej.
O tym jak wygenerować informację o zwierzęciu z aplikacji IRZPlus pisaliśmy w artykule: Zmiany w IRZPlus. Dane zwierząt na nowych zasadach. INSTRUKCJA
Dr Żmuda podkreślił, że ta sprawa nabiera znaczenia w związku z chorobą niebieskiego języka w Polsce.
– Sprawa powinna być uregulowana rozporządzeniem Ministra Rolnictwa Rozwoju Wsi, że każda sztuka przemieszczana z gospodarstwa do gospodarstwa, na pokazy, wystawy, targi, a szczególnie do rzeźni powinien jej towarzyszyć wydruk z systemu IRZ plus - informacja o zwierzęciu. Brak wydruków z systemu IRZ plus będzie miał wpływ na bezpieczeństwo zdrowia publicznego – wyjaśnił lekarz weterynarii.
Czy wydruk z IRZPlus będzie obowiązkowy?
Na pismo skierowane przez Krajową Radę Lekarsko Weterynaryjną do MRiRW opowiedział Wojciech Wojtyra, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii.
– Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła w aplikacji IRZplus funkcjonalność samodzielnego generowania wydruku Informacji o zwierzęciu przez posiadacza zwierząt oraz możliwość otrzymania go na miejscu w biurze powiatowym ARiMR. Informacja o zwierzęciu zawiera niezbędne dane pozwalające na identyfikowalność zwierzęcia wraz z kodami kreskowymi numeru identyfikacyjnego zwierzęcia oraz numeru siedziby stada, w której przebywa zwierzę. Wycofanie obowiązku stosowania paszportów bydła w obrocie krajowym, przy prawidłowym stosowaniu ww. przepisów (w tym prawidłowym oznakowaniu bydła m.in. kolczykami z linearnym kodem kreskowym) pozwala na weryfikowanie identyfikowalności przemieszczanych zwierząt. Zastosowanie czytnika do odczytu numeru identyfikacyjnego zwierzęcia eliminuje błędy ludzkie i zapewnia dokładność danych – poinformował Wojciech Wojtyra, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii.
Podkreślił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie planuje podjęcia interwencji legislacyjnej w postulowanym zakresie tj. obligatoryjnego wydruku Informacji o zwierzęciu przez posiadacza zwierzęcia w przypadku, gdy zwierzę jest przemieszane do siedziby stada czy do rzeźni.
Dorota Kolasińska