We wtorek protest rolników w Warszawie. Zablokują centrum stolicy
27 lutego rolnicy będą protestować w Warszawie podczas "Marszu gwiaździstego". Frekwencja zapowiada się ogromna. Gospodarze z całej Polski skrzykują się na forach internetowych i wynajmują autokary, by jak najwięcej osób wzięło udział w strajku. Transport organizują też powiatowe izby rolnicze, działacze rolniczego OPZZ, Solidarności, Samoobrony i Kółek Rolniczych. Rolników będą wspierać także górnicy i myśliwi. Mają się pojawić również farmerzy z Niemiec, Francji i Holandii. W sumie organizatorzy spodziewają się kilkudziesięciu tysięcy osób.
- Będzie to wspólny strajk rolników, a nie organizacji. Spotkamy się ponad podziałami - informuje Adrian Wawrzyniak, rzecznik prasowy NSZZ Solidarność RI.
Rolnicy: dopłaty tak, ale najważniejsze wycofanie z Zielonego Ładu i zakaz importu z Ukrainy
Rolnicy domagają się od rządu przede wszystkim wycofania z unijnego Zielonego Ładu i zatrzymania importu żywności z Ukrainy. Postulaty dotyczą także dopłat do większości upraw i wsparcia hodowli. Ale rolnicy zaznaczają, że choć wsparcie finansowe jest niezbędna, nie może stanowić podstawy o zakończeniu akcji protestacyjnej.
- Musimy walczyć o swoje, nikt za nas tego nie zrobi. A zanosi się, że przyjedzie bardzo dużo rolników. Ich determinacja jest coraz większa i mocno się mobilizują. Podczas protestu być przyjęta delegacja rolników w Sejmie i w Kancelarii Premiera - mówi nam Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Dodaje, że tym razem nie będzie ciągników, a manifestacja ma być pokojowa.
Protest rolników w Warszawie. Harmonogram
27 lutego o godz. 11 rolnicy wyruszą z pl. Defilad i przejdą ulicami: Emilii Plater, Al. Jerozolimskimi, rondem de Gaulle‘a, Nowym Światem, pl. Trzech Krzyży, Wiejską do gmachu Sejmu RP, gdzie spotka się z nimi marszałek Sejmu Szymon Hołownia, a następnie ul. Piękną, Al. Ujazdowskimi przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Kamila Szałaj