W nadchodzących miesiącach wystąpią okresy z intensywnymi opadami deszczu
Rolnicy, którzy posiadają nisko położone zalewowe grunty, powinni spodziewać się licznych podtopień. Od kilku lat w trakcie zimy występują wyjątkowo ciepłe okresy, szczególnie w lutym. Zapowiadane przeze mnie mrozy w lutym wynikały z określonej rotacji. Obecnie, jak wskazują naukowcy, słabnie prąd zatokowy (termohalinowy), który dociera do Europy od Zatoki Meksykańskiej. Podlega on rotacji i cykliczności oraz zapowiada ochłodzenie klimatu. Natomiast prof. Walentyna Żarkowa z londyńskiego instytutu w opracowaniach klimatycznych twierdzi, że po 2030 r. dojdzie do radykalnego ochłodzenia klimatu, co wynika z cykliczności oddziaływań Słońca. Na przełomie tysiąclecia, tj. między 900 a 1200 r., było podobnie ciepło i w państwach skandynawskich, podobnie jak teraz, uprawiano winorośl. Według moich obliczeń zawsze przed większym lub mniejszym ochłodzeniem lub zlodowaceniem musi dojść do ocieplenia klimatu.
Będzie zimniej niż w lutym
Druga połowa kwietnia i pierwsza połowa maja zapowiadają się bardzo chłodne z przymrozkami – będzie zimniej niż w lutym. Najmniej opadów wystąpi w pierwszej połowie maja. Pierwsza połowa lipca zapowiada się deszczowo, natomiast trzecia dekada oraz początek sierpnia – słonecznie. Od 8 sierpnia powrócą opady deszczu. Intensywność opadów w późniejszych okresach będzie zależna od pogodowych procesów równikowych.
Kwiecień
temp. min. od –7°C do 8°C maks. 3°C do 20°C
Początek pierwszej dekady lokalnie z intensywnymi opadami deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Wiatr okresami silny, porywisty, szczególnie w górach i nad morzem. Okresami wystąpią mgły i mżawki. W ciągu dnia temperatury do 20°C. Nocą w rejonach północno-wschodnich wystąpią przymrozki. Druga dekada ze zmienną pogodą – dni z deszczem będą przeplatać się ze słonecznymi, ale będzie coraz chłodniej, z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. W ciągu dnia temperatury wzrosną do 15°C, a nocą spadną do –3°C. Lokalnie opady deszczu ze śniegiem. W trakcie przechodzących frontów wiatr lokalnie silny, porywisty. Trzecia dekada najchłodniejsza. Nocą lokalnie temperatury spadną do –7°C. Wystąpią opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr okresami silny porywisty.
Maj
min. od –6°C do 12°C maks. od 10°C do 28°C
W pierwszej dekadzie maja ośrodki wyżowe nadal będą ściągać chłodne powietrze z północy. Wciąż lokalnie będą występować nocne przymrozki – w wielu rejonach kraju do –5°C. Opadów będzie już mniej. Pod koniec dekady pojawią się pierwsze burze, więcej opadów deszczu i deszczu ze śniegiem. Wiatr słaby, umiarkowany. W drugiej dekadzie, w okresie tzw. zimnych ogrodników, niemal w całym kraju należy spodziewać się przymrozków. Wystąpią niewielkie opady deszczu, w górach deszczu ze śniegiem. Większość dni słonecznych. Lokalnie wystąpią mgły i zamglenia. Wiatr słaby, zmienny. Trzecia dekada: więcej opadów deszczu, znaczne ocieplenie. Wystąpią burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem i z silnym porywistym wiatrem. W rejonach północno-wschodnich noce jeszcze bardzo chłodne, w ciągu dnia do 28°C
Czerwiec
temp. min. od 3°C do 22°C maks. od 13°C do 35°C
Pierwsza dekada czerwca przyniesie znaczne ocieplenie – temperatura w ciągu dnia wzrośnie do ponad 32°C. Będzie burzowo, z intensywnymi opadami deszczu i gradu, z silnym porywistym wiatrem, lokalnie z nawałnicami. Koniec dekady: mniej opadów i burz. Pojawią się mżawki i zrobi się znacznie chłodniej. Druga dekada bardzo upalna, z temperaturą do 35°C, z przewagą słonecznych dni. Tylko lokalnie wystąpią burze z intensywnymi opadami deszczu i gradu. Możliwe nawałnice. W trzeciej dekadzie powrócą intensywne opady deszczu i burze z nawałnicami oraz z gradem w całym kraju. Pod koniec dekady mniej opadów.
Józef Gorell
fot. TPR