
Pogoda podczas zimy była bardzo zmienna
O ile w poprzednich latach luty był najcieplejszym miesiącem, o tyle w tym roku był najbardziej mroźnym. W Kotlinie Kłodzkiej odnotowano rekordowy mróz: –40°C. Te procesy mają swoją rytmikę. Na większe mrozy i śnieg podczas całej zimy musimy poczekać do czasu wybuchów wulkanów eksplozywnych, które wytworzą swoistą zasłonę pyłowo-gazową przed promieniowaniem słonecznym.
Będzie kolejna powódź?
Powodzie, które wystąpiły w 2024 r., i te, które wystąpią w następnych latach, mają też swoją rytmikę. Następne obejmą rejon Bałkanów, południowo-wschodniej Polski lub zachodniej części Niemiec, okolice rzeki Ren. Nazywam to naturalnym przesunięciem w czasie i przestrzeni.
Powodzi należy spodziewać się w latach 2027 i 2029.
Susza nadciąga
Obecnie mamy postępującą suszę. Klimat na świecie zawsze podąża bowiem od ekstremalnych powodzi do wysoko zaawansowanej suszy. W tym roku przypadnie ona na okres jesieni, a w przyszłym – na wiosnę. Wiosna w tym roku będzie się charakteryzować mnóstwem burz, lokalnie groźnych, z gradem i nawałnicami. Mimo przechodzących licznych burz w wielu rejonach kraju opadów będzie niewiele. Od połowy lipca z każdą dekadą coraz mniej. Po 25 sierpnia będzie coraz chłodniej. Okresami wystąpią niewielkie opady deszczu. W drugiej i w trzeciej dekadzie września pojawią się przymrozki.
kwiecień 2025 r.
- min. od –4°C do 10°C
- maks. 4°C do 25°
Początek kwietnia z niewielkimi opadami deszczu. W ciągu dnia bardzo ciepło, temperatury do 24°C. W drugiej połowie dekady więcej opadów deszczu, lokalnie intensywnych, wiatr silny, porywisty. Miejscami wystąpią pierwsze burze, nieco chłodniej. Początek drugiej dekady jeszcze z opadami deszczu, później bez opadów i bardzo chłodne noce, lokalnie z przymrozkami. W ciągu dnia temperatury do 15°C. Koniec dekady deszczowy, w górach spadnie deszcz ze śniegiem, wiatr słaby, zmienny. Trzecia dekada z bardzo dynamiczną pogodą, naprzemiennie bardzo chłodne noce, lokalnie z przymrozkami, opady deszczu i miejscami deszczu ze śniegiem, szczególnie w północnych rejonach kraju intensywne. Wiatr okresami silny, porywisty.
maj 2025 r.
- min. od 6°C do 12°C
- maks. od 8°C do 30°C
Pierwsza dekada to najchłodniejszy okres nadchodzącej wiosny. W całej dekadzie ośrodki wyżowe będą sprowadzać chłodne powietrze z północy. Lokalnie spadki temperatur do –6°C. Wystąpią niewielkie opady deszczu, miejscami deszczu ze śniegiem, a w górach samego śniegu. Lokalnie wystąpią mgły i mżawki. Wiatr słaby, zmienny. Wraz z nadejściem drugiej dekady radykalna zmiana pogody. Spływ wilgotnych frontów z Atlantyku przyniesie burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie z gradem oraz silnym, porywistym wiatrem, miejscami z nawałnicami. Temperatury wzrosną do 28°C, wystąpią mgły i mżawki. Na Bałtyku możliwy sztorm. Trzecia dekada nadal gorąca, ale noce chłodniejsze. Mniej burz i opadów deszczu, lokalnie wystąpią mgły i mżawki. Wiatr słaby, umiarkowany, tylko w górach porywisty.
czerwiec 2025 r.
- min. od 8°C do 22°C
- maks. od 16°C do 35°C
W pierwszej dekadzie czerwca ośrodki wyżowe sprowadzą suchą, gorącą pogodę bez opadów deszczu. Jedynie w rejonach północnej Polski wystąpią sporadycznie burze. Tereny centralne i południowe bez opadów co najmniej przez dwa tygodnie. Na tych terenach wystąpią znaczne objawy suszy. Upalnie, temperatury maksymalne do 35°C. Miejscami wystąpią mgły i zamglenia. Wiatr słaby, umiarkowany. Druga dekada nadal sucha i upalna. Od połowy czerwca wilgotne fronty z Atlantyku sprowadzą pogodę burzową z intensywnymi opadami deszczu z gradem, lokalnie z nawałnicami. W ciągu dnia upalnie, ale noce chłodne. Trzecia dekada nadal burzowa. Po przejściu burz dwudniowe rozpogodzenie. Temperatury w ciągu dnia do 35°C, ale noce chłodne. Spadki temperatur do 10°C. Gdzieniegdzie burze z silnym, porywistym wiatrem oraz z nawałnicami.
Józef Gorell
fot. mat. redakcji