Kwalifikacja wojskowa luty – kwiecień 2025
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej, już 3 lutego 2025 r. rozpocznie się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 30 kwietnia br. Na komisji wojskowej w tym okresie obowiązkowo będzie musiało się stawić ok. 230 tys. Polaków.
Które roczniki będą miały kwalifikację wojskową w 2025 r.?
Jak się okazuje, obowiązek stawienia się na komisji wojskowej w okresie od lutego do kwietnia 2025 r. będą mieli:
- mężczyźni urodzeni w 2006 r.,
- mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, nieposiadający określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które dotychczas nie stawiły się do kwalifikacji.
Jak wygląda kwalifikacja wojskowa?
Kwalifikacja wojskowa umożliwia odpowiednie zaklasyfikowanie kandydatów do służby wojskowej. Przeprowadzone badania i ocena stanu zdrowia stanowią podstawę do przydzielenia kategorii zdrowia będącej warunkiem do pełnienia służby wojskowej.
Wezwania do stawienia się na kwalifikację wojskową w okresie od lutego do kwietnia 2025 r. mogą się spodziewać również rolnicy należący do wyżej wymienionych grup.
Opóźnienie powołań na ćwiczenia wojskowe dla rolników
Warto zaznaczyć, że okres jesienno-zimowy jest czasem wzmożonych powołań na ćwiczenia wojskowe dla rolników. W sierpniu „Tygodnik Poradnik Rolniczy” informował o tym, że w związku z licznymi sygnałami kierowanymi przez rolników do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szef resortu wystąpił do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o zwolnienie ich z ćwiczeń wojskowych. Miesiące letnie są bowiem czasem wzmożonej pracy na wsi i uniemożliwiają rolnikom opuszczenie gospodarstw na dłużej.
Wówczas podjęto decyzję o tym, że rolnicy nie będą otrzymywali powołań na ćwiczenia wojskowe w sierpniu, chyba że wyrażą na to zgodę. Ponadto zapewniono, że kolejne wezwania będą obligowały rolników do wzięcia udziału w ćwiczeniach wojskowych w okresie jesienno-zimowym, a nie letnim.
Więcej na ten temat powołań na ćwiczenia wojskowe przeczytasz w artykule poniżej:
Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz
Źródło: ARiMR, Express Bydgoski