
Zaostrzone kontrole na granicach w związku z pryszczycą
Polska wprowadza zaostrzone kontrole transportu na granicy ze Słowacją, Czechami i Niemcami w związku z pryszczycą.
- Podjęliśmy dzisiaj decyzję wspólnie z ministrem Siekierskim, że będziemy intensyfikować kontrole na granicach ze Słowacją, ale także z Czechami i z Niemcami, aby transporty z regionów ogarniętych pryszczycą nie były wpuszczane do Polski -poinformował premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu.
Dodał, że dodatkowo prewencyjnie i profilaktycznie kontrolowane będą wszystkie transporty, które docierają do Polski z tych 3 krajów. Chodzi o to, żeby nie wjeżdżały m.in. niezbadane cielaki ze Słowacji.
- Jestem przekonany, że przyniosą one upragniony efekt i zapobiegną pojawieniu się pryszczycy - podkreślił i dodał, że cały rząd skoncentrowany jest na działaniu, które ma zapobiec przeniesieniu się pryszczycy do Polski. Poinformował też, że rząd przygotowuje się w tej chwili do scenariusza dotyczącego likwidacja skutków pryszczycy.
Pryszczyca: ministerstwo przygotowuje się do ewentualnej utylizacji zwierząt
Wcześniej ministerstwo rolnictwa informowało, że w związku rozprzestrzenianiem się pryszczycy w UE i narastającymi na Słowacji problemami z utylizacją zarażonych zwierząt katalogowane będą ewentualne miejsca i metody utylizacji zarażonych zwierząt na wypadek wystąpienia wirusa. Opracowany zostanie także plan działań logistycznych związanych z wymaganymi procedurami postępowań w przypadku wykrycia źródła zakażenia.
Niemcy, Słowacja, Węgry. Pryszczyca rozprzestrzenia się w UE
Przypomnijmy. Pierwsze ognisko pryszczycy wybuchło w Niemczech w styczniu 2025 roku. Potem choroba pojawiła się na Węgrzech w dwóch gospodarstwach, a także na Słowacji, gdzie jest już pięć ognisk (w sumie 6500 sztuk bydła w zakażonych gospodarstwach). 25 marca rząd Słowacji ogłosił dziś stan wyjątkowy na terenie całego kraju.
Pryszczyca: jakie są źródła zakażenia?
Źródłami zakażenia mogą być chore zwierzęta, ich ślina, mleko, mięso i przetwory, odpadki kuchenne, skóra, wełna, nasienie, zarodki, odchody. Ponadto zagrożenie mogą stanowić również pasza, woda, żłoby, podłogi, pastwiska, środki transportu czy ręce i odzież obsługi.
Jak przypomina ARiMR, rolnicy powinni chronić swoje gospodarstwo przed dostępem osób trzecich, obcych zwierząt i nie stosować pasz niewiadomego pochodzenia. Powinni też przestrzegać też zasad bioasekuracji i zawiadomić Inspekcję Weterynaryjną w przypadku wystąpienia objawów chorobowych, takich jak gorączka, nadmierne ślinienie, pęcherze i owrzodzenia w okolicach pyska i racic, a także nagłych padnięć.
Kamila Szałaj