Powodzie, które przechodzą przez południowo-zachodnią Polskę niszczą rolnikom gospodarstwa, uprawy, sprzęt i paszę dla zwierząt. Konieczna jest pilna pomoc, bo wiele wsi zostało odciętych od świata. W całym kraju ruszyły zbiórki i akcje charytatywne na rzecz poszkodowanych rolników.
Czego potrzebują rolnicy z zalanych terenów?
Rolnicy i mieszkańcy zalanych miejscowości w pierwszej kolejności potrzebują wody pitnej, artykułów higienicznych, żywności z długim terminem ważności, jedzenia dla niemowląt, agregatów prądotwórczych, osuszaczy, latarek, pomp, karmy dla zwierząt.
- Aktualnie najbardziej potrzebna jest woda butelkowana, a także środki higieny osobistej np. pampersy oraz koce. Obecnie jesteśmy w trakcie zbierania informacji na temat potrzeb rolników – informuje nas Opolska Izba Rolnicza.
Izba prosi, by o informacje na temat poszkodowanych rolników zgłaszać pod numer telefonu 77 4572326 oraz 77 4572327 lub do delegata izby w terenie.
"Baloty słomy i sianokiszonki zabrała woda"
Na Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku w wielu miejscach zalane zostały pasze dla bydła. Dlatego potrzebne będą baloty z sianokiszonką i słomą.
- Na pewno będzie potrzebna pasza dla zwierząt, bo widzieliśmy, jak baloty słomy i sianokiszonki zabrała woda, a te, które zostały, są uszkodzone – informuje nas Bernard Dembczak z Izby Rolniczej Powiatu Prudnickiego.
Taka sytuacja ma miejsce np. w gminie Biała k. Prudnika. Tam samorządowcy już organizują pilną zbiórkę balotów z sianokiszonką, bo jeden z hodowców nie ma czym nakarmić ewakuowanego bydła.
- Potrzebna pomoc dla jednego z nas. Woda zabrała cały zapas paszy treściwej dla hodowli bydła. Kto mógłby się podzielić albo pomóc w organizacji rolek? – pytają w mediach społecznościowych.
Paszy potrzebują także dolnośląscy rolnicy. Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej poinformował naszą Redakcję, że ma już deklaracje z wielu izb wojewódzkich, że zorganizują siano, słomę i zboża, dla rolników, którzy mają zwierzęta i nie mają czym ich karmić.
Ruch Gospodarstw Rodzinnych pomaga rolnikom z Kamienia Ząbkowickiego
Z pomocą ruszają też inne organizacje rolnicze i indywidualni rolnicy z całej Polski. Zbiórkę uruchomił już Ruch Gospodarstw Rodzinnych na rzecz mieszkańców i rolników z okolic Kamienia Ząbkowickiego. – Tam jest ogrom strat. Kataklizm, jaki ich spotkał jest przerażający. Potrzebują wszystkiego. Wielka woda zabrała im wszystko – tłumaczy Konrad Krupiński, koordynator akcji i rolnik z woj. warmińsko-mazurskiego.
Bardowscy z "Rolnik szuka żony" dowożą rolnikom paliwo i jedzenie
Dary zawieźli także rolnicy z Ania i Grzegorz Bardowscy, rolnicy z Dolnego Śląska, uczestnicy programu „Rolnik szuka żony”. Rodzina pani Ani mieszka na terenach dotkniętych powodzią.
- Ruszamy z pomocą do Trzebieszowic. Będziemy przejeżdżać też przez inne wioski. Bierzemy paliwo do agregatów i koparek, jedzenie – mówi Bardowski w relacji na Instagramie.
Rolnicy z RMF i OODR sponsorują TIR-a wody pitnej
W akcję pomocy dla powodzian włączają się również rolnicy z Ruchu Młodych Farmerów oraz Oddolnego Ogólnopolskiego Protestu Rolników. Na razie organizują zbiórkę na wodę pitną. Chcą zawieźć całego TIR-a.
- Do jednej z miejscowości jeszcze dziś wyjedzie ciężarówka 32 palet wody. 30 palet sponsorują rolnicy, transport oraz dwie palety daje od siebie sprzedawca. Koszt całkowity jaki pozostaje do pokrycia to 18080 zł - informuje Stanisław Barna z OODR.
Rolnicy spod Łodzi zbierają słomę i siano
Również rolnicy z województwa łódzkiego z okolic Poddębicy organizują zbiórkę siana, słomy, ziarna i artykułów pierwszej potrzeby. Osoby, które chciałby wesprzeć akcję proszone są o kontakt z Aleksandrą Swiecianowską 513 159 621 lub Łukaszem Warychem 792 612 290.
Rolnicy z Kartuz ruszyli z pomocą
Także rolnicy z powiatu kartuskiego na Pomorzu organizują pomoc dla rolników, których dotknęły skutki powodzi. Zbierają wodę i artykuły higieniczne.
- Pomagamy rolnikom, którzy ucierpieli przez nawałnice w lipcu w woj. świętokrzyskim. Nie zostawimy też rolników, którzy ucierpieli w powodzi. Zbieramy dla nich dary – mówi nam Krzysztof Milewczyk, rolnik i koordynator zbiórki.
Zbiórki darów dla powodzian prowadzone są w całej Polsce, m.in. przez Polski Czerwony Krzyż, różne organizacje, samorządy, OSP i sztaby kryzysowe.
Kamila Szałaj