Danuta Pilarska – w jaki sposób zasłużyła się dla rolnictwa?
Danuta Pilarska o prawa rolników walczyła jeszcze w czasach PRL-u. Wraz z mężem prowadziła gospodarstwo rolne i wiedziała, że jest to zawód wielkiej wagi. W latach 90., kiedy nie było to jeszcze popularne, zdecydowała się na rolnictwo ekologiczne. W późniejszych latach została prezesem Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu.
Dla rolnictwa zasłużyła się przede wszystkim dzięki swojej działalności społecznej. W roku 1981 aktywnie uczestniczyła w Strajku Chłopskim w Bydgoszczy. Należała do NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność, pracowała w podzespołach przy Ministerstwie Rolnictwa, a także w Radzie Kobiet. Pilarska nie bała się wyrażać swojego zdania i wielokrotnie sprzeciwiała się uprawom GMO w Polsce i Europie. Do marca 2015 r. była przewodniczącą Zarządu Głównego Ekoland. W roku 2009 przez 12 dni prowadziła protest głodowy przed MRiRW przeciw uprawom roślin GMO w Polsce.
Działała również na gruncie swojej wioski. Przez wiele lat pełniła funkcję sołtysa Retkowa. Ponadto była druhną w Ochotniczej Straży Pożarnej w Szubinie, w której od roku 2016 pełniła funkcję prezesa honorowego.
Danuta Pilarska – nagrody i odznaczenia
Danuta Pilarska niejednokrotnie była odznaczana za zasługi dla rolnictwa. Otrzymała m.in. Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, który wręczył jej Prezydent RP, złoty medal marszałka województwa kujawsko-pomorskiego czy „Unitas Durat Palatinatus CuiavianoPomeraniensis” w uznaniu zasług na rzecz walki o niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej i praw człowieka.
Jej śmierć to wielka strata dla polskiego rolnictwa.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: szubin24.pl, Facebook: Danuta Pilarska