Copa-Cogeca przygotowała przed wyborami do Parlamentu Europejskiego specjalny manifest zatytułowany „Przywrócenie rolnictwu strategicznego znaczenia”. Przypomina w nim politykom o roli rolnictwa w europejskiej gospodarce, definiuje priorytety dla nowej Komisji i Parlamentu oraz mówi jak je można osiągnąć.
Rolnictwo to najważniejszy filar gospodarki UE
Zdaniem organizacji rolniczych skupionych w Copa-Cogeca, z powodu swojego strategicznego znaczenia rolnictwo jest jednym z najważniejszych filarów unijnej gospodarki zapewniającym samowystarczalność UE w zakresie żywności. Nigdy nie wolno o tym zapominać, zwłaszcza w kontekście najbliższych lat, kiedy przed całym sektorem unijnego rolnictwa pojawiać się będzie coraz więcej wyzwań.
– Rolnicze protesty, które mogliśmy obserwować w ostatnich miesiącach pokazują, że rolnictwo musi znów być w centrum europejskiej debaty. Liczmy, że w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego w latach 2024- 2029 będzie kontynuowany strategiczny dialog zainicjowany przez obecną Przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Layen. To krok w dobrym kierunku, z którym wiążemy wielkie nadzieje – powiedział uczestnik posiedzenia Marian Sikora przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Transformacja klimatu i bioróżnorodności a rolnictwo
Copa-Cogeca przypomniała, że rolnictwo aktywnie angażuje się w przeprowadzenie niezbędnej transformacji dla klimatu i bioróżnorodności. Dlatego oczekuje, że unijne polityki będą patrzeć udzielać strategicznego wsparcia sektorowi. Rolnicy mogą dostarczyć potrzebnych rozwiązań, rozwijając inteligentne i zrównoważone rolnictwo przy wykorzystaniu inwestycji i innowacji. Rolnicy zobowiązali się także do wniesienia swojego wkładu w osiągnięcie neutralności klimatycznej w UE do 2050 r. poprzez zmniejszenie emisji, produkcję biopaliw, bioenergii oraz poprzez zwiększenie pochłaniania dwutlenku węgla.
7 priorytetów dla KE nowej kadencji
Aby móc zmierzyć się z wyzwaniami, które stoją przed rolnictwem i podjąć na nowo dialog z unijnymi instytucjami, Copa i Cogeca zdefiniowały 7 priorytetów dla Komisji Europejskiej nowej kadencji:
- pogodzenie łagodzenia zmiany klimatu, ochrony przyrody i produkcji żywności,
- zwiększenie konkurencyjności i zyskowności rolnictwa UE oraz utrzymanie jego potencjału produkcyjnego,
- przygotowanie transformacji pokoleniowej w rolnictwie,
- poprawa zdrowia roślin oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt poprzez wzmocnienie badań naukowych, innowacji oraz nowych technologii cyfrowych,
- zwiększanie wkładu unijnych rolników w energię z odnawialnych źródeł oraz w biogospodarkę,
- wzmocnienie odporności i konkurencyjności spółdzielni rolniczych,
- inwestycje i innowacje w obszary wiejskie.
Aby wdrożyć wymienione wyżej 7 kluczowych priorytetów, Copa i Cogeca nakreśliła także 4 elementy działań UE, które będą mieć decydujące znaczenie w zapewnianiu wsparcia społecznościom rolniczym. Copa-Cogeca oczekuje następujących propozycji politycznych:
- odpowiednio wysoki następny unijny budżet, który pozwoli odzwierciedlać ambicje UE w zakresie rolnictwa,
- zapewnienie polityki handlowej spójnej z ambicjami dla wewnętrznego rynku,
- analiza wykonalności wszystkich propozycji dotyczących rolnictwa,
- komisarz ds. rolnictwa i obszarów wiejskich powinien pełnić kluczową rolę wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.
– Unia Europejska odgrywa znaczącą rolę w kształtowaniu przyszłości europejskiego rolnictwa, a niniejszy manifest zwraca uwagę na liczne wyzwania, które przed nim się pojawiają i żąda zdecydowanych politycznych działań w nadchodzącej kadencji. Mamy nadzieję, że UE nas nie zawiedzie i nie będzie potrzeby organizowania ogólnoeuropejskich protestów, aby zwrócić uwagę brukselskich decydentów na nasze bolączki – podsumował Marian Sikora przewodniczący FBZPR.
wk