ARiMR odbiera rolnikom dopłaty. Kary są zbyt surowe?Polskie Wydawnictwo Rolnicze/Canva
StoryEditorDopłaty dla rolników

ARiMR odbiera rolnikom dopłaty. Kary są zbyt surowe?

18.10.2024., 13:30h

Do ministerstwa rolnictwa trafiła interpelacja w sprawie zbyt surowych kar nakładanych na rolników przez ARiMR. Chodzi o odbieranie dopłat. - W wielu przypadkach decyzje te są podejmowane bez wystarczającej i dogłębnej analizy stanu faktycznego - alarmuje posłanka Urszula Pasławska.

Pasławska: ARiMR nakłada zbyt surowe kary na rolników

Posłanka Urszula Pasławska (Trzecia Droga Polska 2050) złożyła do ministra rolnictwa interpelację w sprawie kontroli rolników przez ARiMR w zakresie dopłat bezpośrednich i innych płatności ze Wspólnej Polityki Rolnej.

Zwróciła uwagę na poważny problem dotyczący stosowanej przez organy ARiMR praktyki nakładania zbyt surowych kar na rolników, oskarżanych o tzw. tworzenie sztucznych warunków w celu uzyskania korzyści z programów płatności rolnej.

– Reprezentując interesy rolników, którzy zostali dotknięci tego rodzaju działaniami ARiMR, stwierdzam, iż w wielu przypadkach decyzje te są podejmowane bez wystarczającej i dogłębnej analizy stanu faktycznego. Organy ARiMR w zbyt dużym stopniu opierają swoje decyzje na powiązaniach rodzinnych lub prawnych między beneficjentami, co w praktyce nie powinno stanowić jedynej podstawy do przypisania sztucznych warunków. Ignorowane są istotne czynniki, takie jak długoletnie funkcjonowanie gospodarstw rolnych, rzeczywiste prowadzenie działalności rolniczej czy brak związku z przekształceniami gospodarstw a kampaniami płatności – napisała do ministra rolnictwa posłanka U. Pasławska.

Środki z budżetu państwa muszą być wydatkowane zgodnie z przepisami

W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa podkreśliło, że unijne fundusze muszą być wydatkowane zgodnie z zasadami rzetelnego zarządzania finansami, ogólną zasadą słuszności i proporcjonalności. Prawo unijne nakłada bowiem na Komisję Europejską i kraje członkowskie obowiązek weryfikowania, czy środki z budżetu Wspólnoty są wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.

W praktyce oznacza to, że działania rolników skierowane na pozyskanie korzyści w sposób sprzeczny z odpowiednimi celami prawa unijnego, poprzez sztuczne stworzenie warunków w celu uzyskania tej korzyści, prowadzą do nieprzyznania lub wycofania korzyści.

 Jeżeli warunki wymagane do otrzymania płatności zostały stworzone w sposób sztuczny, aby uzyskać korzyści sprzeczne z celami danego systemu wsparcia, należy odmówić przyznania płatności – napisał wiceminister Jacek Czerniak.

Jak rolnicy tworzą sztuczne warunki?

Przez korzyści sprzeczne z celami danego systemu wsparcia rozumieć można np.:

  • podział gospodarstwa lub stada zwierząt dokonany wyłącznie w celu uniknięcia zastosowania stawek degresywnych w przypadku płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych, dobrostanowych,
  • podział gospodarstwa dokonany wyłącznie w celu uniknięcia limitów powierzchniowych w przypadku płatności ONW, płatności zalesieniowej i płatności inwestycyjno-leśnej, płatności redystrybucyjnej, płatności do powierzchni upraw roślin pastewnych,
  • podział stada zwierząt, który umożliwi przyznanie płatności do krów bądź płatności do bydła z ominięciem limitu liczbowego zwierząt wynikającego z przepisów prawa krajowego, tj. z art. 29 ust. 4 i 5 ustawy PS WPR3,
  • stworzenie pozorów prowadzenia działalności rolniczej dla uzyskania pomocy.

Ministerstwo rolnictwa nie zgadza się z oskarżeniami

Resort rolnictwa odrzuca także zarzut, że decyzje ARiMR w sprawie sztucznych warunków są podejmowane „bez wystarczającej i dogłębnej analizy stanu faktycznego”.

Zdaniem MRiRW samo stwierdzenie przez urzędników stworzenia sztucznych warunków nie stanowi podstawy do odmowy przyznania/wypłaty pomocy, a zarzut ich stworzenia jest stawiany wyłącznie na podstawie wyczerpującego i bezstronnego postępowania wyjaśniającego. Co więcej, zgromadzony materiał dowodowy, wskazujący na zaistnienie sztucznych warunków w każdym z przypadków powinien być kompletny i zapewniać właściwy i wyczerpujący ślad rewizyjny z przeprowadzonej oceny.

wk

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Zaliczki dopłat bezpośrednich 2024: ile pieniędzy dostali rolnicy pierwszego dnia?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. styczeń 2025 15:56