Cios w rolników ekologicznych. UE nalega na obowiązkowy wypasKatarzyna Sierszeńska
StoryEditorWiadomości

Cios w rolników ekologicznych. UE nalega na obowiązkowy wypas

10.01.2025., 13:00h

Hodowcy zwierząt prowadzący produkcję ekologiczną będą musieli zapewnić im stały dostęp do pastwisk. Komisja Europejska nie pozostawia złudzeń, rozpatrując przypadek bawarskich rolników.

Ekologiczna hodowla zwierząt a dostęp do pastwisk

Bawarscy rolnicy prowadzący ekologiczną hodowlę zwierząt będą musieli zapewnić im stały dostęp do pastwisk w sezonie. Jak wykazało postępowanie prowadzone przez KE przeciwko Niemcom, w roku 2021 prawie 4% gospodarstw prowadzących działalność ekologiczną w Bawarii nie zapewniło krowom dostępu do pastwisk.

Ustawa o obowiązkowym dostępie do pastwisk

Jak czytamy na stronie niemieckiego portalu wochenblatt-dlv.de, UE planuje wprowadzenie ustawy o obowiązkowym dostępie do pastwisk w przypadku ekologicznej hodowli zwierząt.

Z relacji niemieckich dziennikarzy jednoznacznie wynika, że Bruksela stwierdziła, iż zwierzęta roślinożerne muszą zawsze mieć dostęp do pastwisk, jeśli gospodarstwo ma być prowadzone jako ekologiczne. Wymóg ten dotyczy m.in. bydła, owiec i kóz w okresie wypasu.

– W Austrii obowiązek wypasu w gospodarstwach ekologicznych obowiązuje od 2022 r. Dostęp do pastwisk można ograniczyć jedynie ze względów tymczasowych. Może to być stan gleby, pogoda, warunki sezonowe lub oficjalny nakaz ochrony przed epidemią – czytamy w Wochenblatt.

Rok 2025 okresem przejściowym dla bawarskich rolników

UE zakończyła procedurę pilotażową w listopadzie 2024 r., w związku z czym Rząd Federalny Niemiec zapewnił Brukselę, że będzie konsekwentnie wdrażał rozporządzenie. Jak wynika z prawa UE, pastwiskiem jest teren, którego przynajmniej połowa jest porośnięta roślinami.

Bawarski minister rolnictwa uważa, że rok 2025 będzie dla ekologicznych hodowców zwierząt z regionu okresem przejściowym, niezbędnym do wprowadzenia stawianego im wymogu wypasu. Ostateczny termin wdrożenia założeń rozporządzenia upływa w roku 2026. Jak jednak zaznacza, w roku przejściowym konieczne jest podjęcie współpracy z odpowiedzialną jednostką kontrolującą produkcję ekologiczną i opracowanie koncepcji pastwisk, do której będzie należało również wydanie oceny, czy doszło do istotnego naruszenia przepisów UE dot. rolnictwa ekologicznego w związku z niepełnym wdrożeniem dostępu do pastwisk, czy też nie.

Postęp ekologicznej hodowli zwierząt w Bawarii zagrożony przez wypas?

Zdaniem ministra rolnictwa Bawarii Michaela Kanibera, spełnienie wymogu stawianego przez KE dotyczącego wypasu zwierząt utrzymywanych w hodowli ekologicznej może się przyczynić do wstrzymania rozwoju tego sektora rolnictwa w regionie, którym zarządza.

Celem Bawarii było zwiększenie udziału rolnictwa ekologicznego do 30% do roku 2030. Niestety, zdaniem polityka, wielu rolników dotychczas prowadzących produkcję ekologiczną będzie musiało z niej zrezygnować mimo włożonego wysiłku. Chodzi o to, że hodowcy ekologiczni w niektórych przypadkach mają ograniczony dostęp do pastwisk ze względu na lokalne warunki. Jeśli gospodarstwa są prowadzone w lokalizacjach śródmiejskich lub przy ruchliwych drogach, bawarscy gospodarze mają „związane ręce”.

Sprawa jest poważna, ponieważ analiza przeprowadzona przez Państwowe Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego i kręgów producentów ekologicznych LKP wykazała, że w 2021 r. krowy w około 450 gospodarstwach mlecznych nie miały dostępu do pastwisk, co stanowiło niemal 4% przedsiębiorstw prowadzących działalność ekologiczną w Bawarii.

Aktualnie nie ma informacji na temat tego, czy wszystkie gospodarstwa będą musiały zapewnić dostęp do pastwisk, czy może w niektórych przypadkach zostanie wydana decyzja zwalniająca z tego obowiązku.

Przeczytaj również:

image
Pieniądze z KPO

Będą dopłaty do ogrodzenia pastwisk? "Bez tego rolnicy zaprzestaną hodowli"

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: Wochenblatt-dlv.de

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. styczeń 2025 13:02