Nowy organ zastąpi DG Agri?
Choć do najbliższych wyborów europejskich jeszcze pół roku, w Brukseli już huczy od plotek i pomysłów na przyszłość. Pojawiły się między innymi doniesienia o planie utworzenia w Komisji Europejskiej dużej Dyrekcji Generalnej ds. Żywności (DG FOOD), która zastąpiłaby funkcjonującą obecnie Dyrekcję Generalną ds. Rolnictwa (DG AGRI), przejmując także kompetencje innych części Komisji Europejskiej. Prócz tego mówi się w Brukseli o możliwym powołaniu Wiceprzewodniczącego Wykonawczego Komisji Europejskiej ds. Żywności.
Nowa struktura przyspieszy wdrażanie Zielonego Ładu?
Pomysł reform struktur unijnych związanych z rolnictwem pochwalają zwłaszcza organizacje, które są zdania, że elementy reformy składającej się na Europejski Zielony Ład są wdrażane zbyt wolno. Poparła go między innymi Giulia Riedo, specjalistka ds. polityki ds. rolnictwa i zrównoważonej żywności w WWF Europe. W cytowanej przez Euractive wypowiedzi Reido przyznała, że wyznaczony Wiceprzewodniczący byłby „kluczowy do rozpoczęcia i ugruntowania przejścia na zrównoważony system żywnościowy UE”.
- Wiceprezydent odegrałby kluczową rolę w zapewnieniu spójności politycznej celów przejściowych i reprezentowałby wiodącą pozycję UE w tej kwestii – stwierdziła, dodając, że zapewni to bardzo potrzebną koordynację i współpracę między różnymi obszarami polityki. Wysłałoby to również „bardzo silny sygnał polityczny” do obywateli, pokazując, że uczynienie żywności bardziej zrównoważoną i dostępną jest „najwyższym priorytetem”.
Komisja Europejska odmówiła wypowiedzi w tym temacie.
Copa-Cogeca sprzeciwia się zmianom. Dlaczego?
Co ciekawe, przeciwnikiem zmian w unijnych strukturach okazała się Copa-Cogeca. Zdaniem tej organizacji, utworzenie DG FOOD byłoby niewymierną reakcją na prawdziwy i złożony problem polityczny, jakim są dalsze losy rolnictwa w ramach projektu europejskiego. Przedstawiciele Copa-Cogeca sądzą, że istnieje kilka bardzo dobrych powodów, aby sprzeciwić się pomysłowi restrukturyzacji i zmian, który wykracza poza debatę semantyczną lub naturalną reorganizację administracyjną.
Szefowie Copa-Cogeca zwracają także uwagę na to, że za utworzeniem DG FOOD optują niektóre organizacje pozarządowe z siedzibą w Brukseli, od stowarzyszeń konsumenckich po grupy ekologiczne oraz międzynarodowe firmy spożywcze. Nim dojdzie do zmian, warto zatem zastanowić się, kto na nich skorzysta i czy na pewno będą to europejscy rolnicy.
- Dziwny sojusz! Choć podawane powody są różne, łączy je chęć narzucenia odgórnego podejścia do niezbędnych zmian w rolnictwie. Jednak to ta sama ideologia doprowadziła do niepowodzenia programu „Od pola do stołu”, w którym nieszablonowe cele były oderwane od realiów w terenie – możemy przeczytać w stanowisku, podpisanym przez Christiane Lambert (Copa) i Ramona Armengol (Cogeca).
Jakie wątpliwości wobec DG FOOD ma Copa-Cogeca?
Przedstawiciele Copa-Cogeca postawili szereg pytań, dotyczących możliwej restrukturyzacji i likwidacji DG AGRI na rzecz DG FOOD:
- czy samo utworzenie „DG FOOD” rozwiązałoby główne niedociągnięcia zidentyfikowane w ramach „Od pola do stołu”,
- czy zostanie przeprowadzone ogólne badanie wpływu na rolnictwo planowanych reform w ramach Zielonego Ładu,
- czy będzie zapewnione konkretne finansowanie tych inicjatyw pod nadzorem „DG FOOD”
- czy inicjatywy wychodzące z „DG FOOD” będą w większym stopniu odpowiadać realiom w terenie,
- czy „DG FOOD” rozwiąże problem dostosowania polityki handlowej UE do wymogów „Od pola do stołu”?
Zdaniem Copa-Cogeca, na wszystkie te pytania odpowiedź brzmi: nie.
Jak rozwiązać sytuację unijnych organów do spraw rolnictwa?
Choć Copa-Cogeca sprzeciwia się planom zastąpienia DG AGRI przez DG FOOD, widzi możliwość zmian w strukturach unijnych. Organizacja zaproponowała, aby w Komisji Europejskiej powołać Wiceprzewodniczącego ds. obszarów rolniczych i wiejskich. Jego zadaniem byłoby zapewnienie spójności wszystkich wniosków, mających wpływ na społeczność rolniczą, oraz troska o to, aby rolnictwo mogło przejść transformację, nie pozostawiając nikogo w tyle i wspierając jednocześnie jak najwięcej gospodarstw.
- Aby uniknąć dalszego rozdźwięku między rolnikami a Komisją, proponujemy również wzmocnienie Grup Dialogu Obywatelskiego, które stanowią istotne fora debaty i dialogu między rolnikami, ludnością wiejską, organizacjami pozarządowymi i urzędnikami europejskimi – podsumowali Christiane Lambert (Copa) i Ramon Armengol (Cogeca).
źródło: TOP Agrar
oprac. Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements