Dopłaty i uczciwe ceny skupu. Co nowy komisarz chce zrobić dla rolników?Alexis HAULOT/PE
StoryEditorPlany nowego komisarza ds. rolnictwa

Dopłaty i uczciwe ceny skupu. Co nowy komisarz chce zrobić dla rolników?

05.11.2024., 10:00h

Christophe Hansen, kandydat na nowego komisarza UE ds. rolnictwa, opowiada się za wspieraniem dochodów rolników. Zamierza jednak wykorzystać zalecenia kontrowersyjnego Dialogu Strategicznego. Jakie ma jeszcze plany na poprawę sytuacji rolników w UE?

Hansen chce jeździć po gospodarstwach

4 listopada Christophe Hansen, kandydat na nowego unijnego komisarza ds. rolnictwa, został przesłuchany przez Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim. Poinformował, że chce być komisarzem, który działa praktycznie na rzecz rolników. Zamierza też odwiedzać gospodarstwa w poszczególnych państwach członkowskich. Swoją wizję przyszłej polityki rolnej przedstawi w ciągu pierwszych 100 dni kadencji.

Hansen: wykorzystam zalecenia Dialogu Strategicznego

Hansen odniósł się też do "Strategicznego Dialogu na temat przyszłości rolnictwa UE". Ku zdziwieniu rolników, dla których dokument ten jest co najmniej kontrowersyjny, zapowiedział kontynuację prac.

– Dialog Strategiczny nt. przyszłości europejskiego rolnictwa był elementem potrzebnym. Jeżeli zostanę komisarzem, wykorzystam wypracowany konsensus i przekuję go w jasną perspektywę na przyszłość. Wykorzystam zalecenia z Dialogu, w tym poprzez Europejską Radę Rolno-Spożywczą, którą niedługo zamierzam powołać i będę czynił to wspólnie z PE zgodnie z konkluzjami Dialogu – mówił Hansen, najwyraźniej nie speszony faktem, że Dialog Strategiczny, opracowany pod kierownictwem profesora od niemieckiej literatury średniowiecznej, został oprotestowany przez wszystkie organizacje rolnicze w UE, na czele z COPA-COGECA.

Hansen podkreślił, że rolnictwo musi mieć charakter zrównoważony we wszystkich trzech wymiarach: gospodarczym, środowiskowym i społecznym. Dlatego jego zdaniem potrzebna jest lepsza koordynacja polityk, takich jak dobrostan zwierząt czy dostosowanie do klimatu.

Zatrzymać młodych rolników na wsi

Kandydat na komisarza ds. rolnictwa zamierza też podjąć działania, by zachęcić młodych rolników do pozostawania na wsi i do pracy w rolnictwie. 

– W centrum mojej uwagi będzie wymiana pokoleń w rolnictwie przez kolejne 5 lat, ponieważ obecnie tylko 10 proc. rolników ma poniżej 40 roku życia. Chcę zachęcić młodych do pracy w rolnictwie, ale musi się to im opłacać. Dlatego zamierzam opracować strategię wymiany pokoleń w ścisłej współpracy z młodymi rolnikami – poinformował. 

Dopłaty dla rolników i uczciwe ceny skupu. " Ten cel wymyka nam się z rąk"

Jednocześnie Hansen jasno stwierdza, że ​​kluczowym celem Wspólnej Polityki Rolnej powinno pozostać zabezpieczenie dochodów rolników. 

– Obecnie rolnicy zarabiają 60 proc. średniej unijnej, dlatego podstawą jest wsparcie dochodowe rolników. Ale rolnicy woleliby uzyskać uczciwe ceny za swoje produkty, a nie polegać na wsparciu publicznym. Chcą uczciwej zapłaty za pracę i to powinno być naszym głównym celem, ale ten cel wymyka nam się z rąk – mówił Hansen. Dodał, że rolnicy nie mogą być ciągle przymuszani do sprzedaży swoich produktów poniżej kosztów wytworzenia. Dlatego trzeba wzmocnić ich pozycję przetargową.

– Przewodnicząca von der Leyen powiedziała, że ważne jest, aby rolnicy mieli uczciwy dochód i będziemy tej polityki dochodowej bronić, korzystając ze wszystkich źródeł, do których należą dochody rynkowe, publiczne wsparcie, inwestycje, alternatywne źródła finansowania – zapewnił.

Wsparcie dla rolników

Zdaniem Hansena należy też wzmocnić finansowanie zmian w rolnictwie. 

– Potrzebne są inwestycje publiczno-prywatne, by finansować i łagodzić ryzyko transformacji zrównoważonej. Europejski Bank Inwestycyjny może wspierać WPR i doprowadzić do wykorzystania kapitału prywatnego – dotyczy to szczególnie młodych rolników i kobiet, którym najtrudniej uzyskać kredyty inwestycyjne. To się musi zmienić – powiedział. 

Poza tym Hansen podkreślił, że będzie się starał zapewnić stosowanie unijnych norm również wobec towarów importowanych do UE. Zamierza też ograniczyć biurokrację. W jego ocenie przyszła WPR po 2027 roku będzie się wciąż opierać na Planach Strategicznych, które "pozwalają na wspieranie dochodów rolników i realizację celów społecznych i środowiskowych". 

Kim jest Christophe Hansen? Jakie ma związki z rolnictwem?

Christophe Hansen pochodzi z Luksemburga. Do tej pory zasiadał w Parlamencie Europejskim w komisjach ds. handlu międzynarodowego, środowiska, żywności i zdrowia. Zajmował się już kwestiami Wspólnej Polityki Rolnej i ostatnio przeprowadził z przez Europarlament tzw. rozporządzenie wylesieniowej.

Christophe Hansen pochodzi z rolniczej rodziny. Jego ojciec oraz bracia prowadzą gospodarstwa rolne. Z kolei jego kuzyn jest obecnie ministrem rolnictwa Luksemburgu. Warto dodać, że rolnictwo w Luxemburgu to niespełna 2 000 gospodarstw rolnych. Tutejsi farmerzy mają do dyspozycji łącznie około 131 tys. ha użytków rolnych. To grunty na całe państwo. Dla porównania - Kernel, największy ukraiński agroholding ma ponad 360 tys. ha. Więcej na temat nowego komisarza ds. rolnictwa Christophe Hansena znajdziesz TUTAJ

Albert Katana

image
Polityka rolna

Nowy komisarz ds. rolnictwa chce nowych źródeł dochodów dla rolników

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. grudzień 2024 07:49