Która część Europy jest najbardziej zagrożona globalnym ociepleniem?
Jak informuje niemiecki portal TopAgrar.com, w Kopenhadze został opublikowany raport dotyczący ryzyka, które niesie ze sobą ocieplenie klimatu, przygotowany przez Europejską Agencję Środowiska EEA. Z zawartych w nim informacji jednoznacznie wynika, że od lat 80. XX w. globalne ocieplenie wzrasta o ok. dwa razy szybciej, niż wynosi średnia światowa.
Do najbardziej wrażliwych na globalne ocieplenie odcinków naszego kontynentu należy zaliczyć Europę Południową, gdzie dochodzi do licznych pożarów lasów, a także niedoborów ciepła i wody. Zagrożone są również regiony przybrzeże, gdzie poziom wód podnosi się z roku na rok.
Czy państwa europejskie są gotowe na skutki globalnego ocieplenia?
Zdaniem ekspertów EEA, wiele państw europejskich nie ma przygotowanych strategii i środków adaptacyjnych na takim poziomie, na jakim mogłyby one przeciwdziałać nieustannie wzrastającemu ryzyku klimatycznemu.
Jak twierdzi dyrektor wykonawcza EEA Leena YIa-Mononen, przywódcy europejscy powinni rozpocząć działania w kierunku poprawy powyższych strategii już dziś. Wówczas szanse na zmniejszenie ryzyka klimatycznego poprzez szybkie redukcje emisji gazów cieplarnianych wdrażane poprzez nowoczesne strategie i środki adaptacyjne będą większe.
36 głównych zagrożeń klimatycznych
Z przygotowanego przez EEA wynika, że istnieje 36 głównych zagrożeń klimatycznych, do których zaliczane są skutki m.in.:
- suszy,
- upałów,
- powodzi,
- pożarów,
- konsekwencje finansowe.
Ponadto eksperci wskazują 5 głównych obszarów, dla których rozwój klimatu stwarza zagrożenia egzystencjalne, czyli:
- ekosystemy,
- odżywianie,
- zdrowie,
- infrastruktura,
- gospodarka i finanse.
Europa Środkowa zagrożona ociepleniem klimatu i suszami
Poza Europą Południową wysoki stopień zagrożenia ociepleniem klimatu, którego skutkiem będą susze, jest notowany również w Europie Środkowej. Długotrwałe i powszechne susze są szczególnym zagrożeniem dla plonów, bezpieczeństwa żywnościowego i dostaw wody pitnej. Niedobór wody występujący podczas suszy stanowi największe zagrożenie klimatyczne dla ludzkiego zdrowia. Choć to nieprawdopodobne, to ekstremalne warunki klimatyczne mogą przełożyć się nawet na podwyżki składek ubezpieczeniowych, zagrożenie dla aktywów, kredytów hipotecznych oraz skutkować wyższymi wydatkami i kosztami pożyczek rządu.
Europa stoi w obliczu pilnych zagrożeń klimatycznych
Wiele wskazuje na to, że bez podjęcia działań mających na celu wstrzymanie tempa postępującego ocieplenia klimatu, pod koniec XXI w. poziom zidentyfikowanych zagrożeń klimatycznych będzie krytyczny. Zdaniem ekspertów, ludzie będą wówczas umierać z powodu upałów, a z powodu powodzi wydawane będą bilony euro rocznie. Powyższe stwierdzenia świadczą o tym, że Europa stoi w obliczu pilnych zagrożeń klimatycznych, które ewoluują szybciej, niż jesteśmy na to przygotowani, dlatego konieczne jest przeciwdziałanie temu procesowi.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: TopAgrar.com