Grunty rolne pod uprawy ekologiczneJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorEkologiczne grunty rolne

Eksperci ostrzegają: przeznaczenie 25 proc. gruntów rolnych pod ekologię nierealne

29.12.2023., 10:00h
Europejska Agencja Środowiska Unii Europejskiej stwierdziła, że przekazanie 25% gruntów rolnych pod uprawy ekologiczne do roku 2030 r., które było jednym ze sztandarowych zamierzeń strategii „Od pola do stołu” jest niemożliwe ze względu na zbyt dużą odległość od wyznaczonego celu.

Czy cele rolnictwa ekologicznego nie zostaną zrealizowane?

Jak donosi portal Euractive Europejska Agencja Środowiska (EEA) opublikowała raport, w którym stwierdziła, że Unia Europejska nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia większości celów środowiskowych wyznaczonych przez Komisję Europejską, w tym ambicji w zakresie rolnictwa ekologicznego.

 Jest bardzo mało prawdopodobne, że cel na rok 2030 zostanie osiągnięty ze względu na dużą odległość do celu – czytamy w raporcie, który stwierdza także, że oczekuje się, że udział rolnictwa ekologicznego w UE wzrośnie, ale „niewystarczająco”.

Jakie cele Europejskiego Zielonego Ładu?

Europejski Zielony Ład a później strategia „Od pola do stołu” wyznaczyły dla unijnego rolnictwa wiele ambitnych celów, takich jak:

  • redukcja środków ochrony roślin (szczególnie tych niebezpiecznych) o 50%,
  • redukcja stosowania nawozów mineralnych o 20%,
  • przeznaczenie co najmniej 10% gruntów ornych na cele prośrodowiskowe (elementy krajobrazu rolniczego),
  • przeznaczenie 25% gruntów rolnych pod uprawy ekologiczne.

Tymczasem, jak czytamy w raporcie Euractive, Europejska Agencja Środowiska UE stwierdziła, że obecne wsparcie polityczne jest niewystarczające, aby osiągnąć ostatni z powyższych celów. EEA wezwała do przyjęcia większych ambicji we wspieraniu „fundamentalnej transformacji produkcji i konsumpcji żywności”.

EEA podkreśliła w swoim raporcie korzyści dla środowiska wynikające z rolnictwa ekologicznego, w szczególności dla różnorodności biologicznej, zdrowia gleby i jakości wody.

Jak rozwija się europejskie rolnictwo ekologiczne?

Według raportu rolnictwo ekologiczne w UE stale rośnie od 2012 r., z 5,9% gruntów rolnych do 9,9% w 2021 r. Utrzymanie obecnego tempa wzrostu doprowadziłoby do 15% udziału rolnictwa ekologicznego w 2030 r., co nie spełniłoby ambicji Komisji. Ponadto, aby osiągnąć cel 25% do 2030 r., w pozostałych latach tempo postępu musiałoby się niemal podwoić.

Z raportu EEA wynika, że ​​w latach 2012-2021 udział użytków rolnych objętych rolnictwem ekologicznym wzrósł we wszystkich krajach członkowskich UE – z wyjątkiem Polski. Jednocześnie różnice między krajami pozostają duże. Podczas gdy w 2021 r. w Austrii, Estonii i Szwecji ponad 20% powierzchni użytków rolnych wykorzystywano do celów rolnictwa ekologicznego, w sześciu państwach członkowskich wskaźnik ten nadal wynosił mniej niż 5%, a najniższy odsetek odnotowano w Irlandii, Bułgarii i na Malcie.

Z kolei w zeszłym roku niemiecki rząd koalicyjny poszedł o krok dalej i zgodził się, że rolnictwo ekologiczne powinno do 2030 r. zajmować 30% gruntów ornych, co przekracza cel unijny.

image
Obecna sytuacja na rynku mleka

Ceny mleka tak wysokie, że rolnicy na tym zarabiają. Takie cuda tylko w Australii

wk

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 22:53