Gwałtowne protesty rolników w Bułgarii. Blokada granic i mleko na ulicach [FOTO]Асоциация на земеделскитеФейсбук/ Държавен фонд Земеделие (ДФЗ) производители в България,
StoryEditorProtest rolników w Bułgarii

Gwałtowne protesty rolników w Bułgarii. Blokada granic i mleko na ulicach [FOTO]

14.02.2024., 11:00h
W Bułgarii 26 organizacji rolniczych przystąpiło do protestu. Rolnicy wylali na drogę mleko i blokowali granice, jednocześnie domagając się dymisji ministra rolnictwa. Jakie są postulaty Bułgarów?

Protest rolników w Bułgarii – ulicami płynęło mleko

12 i 13 lutego br. tysiące bułgarskich rolników zgromadziło się przed budynkiem będącym siedzibą Rady Ministrów i domagało spotkania z premierem Nikołajem Denkowem. Jednocześnie protestowali przeciwko dalszemu sprawowaniu funkcji ministra rolnictwa przez Kirila Watewa, który, ich zdaniem, nie poradził sobie z wyzwaniami. W trakcie protestu hodowcy bydła mlecznego wylali mleko na ulice oraz zablokowali drogi Sofii.

Jakie są postulaty rolników w Bułgarii?

Jak wynika z informacji przekazanych przez bułgarskie media, tamtejsi rolnicy domagają się nie tylko dymisji Watewa, ale również nalegają na dialog z władzami oraz wprowadzenie zmian do Planu Strategicznego i podwyższenie pułapu dotacji rolniczych.

Porozumienie ws. ustawodawstwa w bułgarskim rolnictwie

Podczas protestu doszło do podpisania porozumienia pomiędzy trzema bułgarskimi organizacjami rolniczymi, czyli Krajowym Stowarzyszeniem Plantatorów Ziemniaków, Stowarzyszeniem „Zjednoczonych Producentów Rolnych” Krajowym Związkiem Spółdzielni Rolniczych w Bułgarii a ministerstwem rolnictwa, na mocy którego ustanowiono konieczność stworzenia nowego ustawodawstwa dla organizacji branżowych w sektorze rolniczym oraz aktualizacji agroekologicznego podziału na strefy pod uprawy. Ponadto zostały poruszone kwestie związane z tymczasowymi ramami pomocy publicznej przyznawanymi w związku z atakiem Rosji na Ukrainę, Planem Strategicznym, podziałem budżetu na pomoc publiczną, wsparciem obszarów defaworyzowanych oraz warunkami udzielania pomocy publicznej na ochronę stosowania produktów roślinnych.

Bułgarscy rolnicy nie zgadzają się z porozumieniem

Porozumienie zawarte pomiędzy bułgarskim ministerstwem rolnictwa a wybranymi organizacjami okazało się „gwoździem do trumny”, ponieważ 24 pozostałe organizacje rolnicze uznały to za przejaw chęci podzielenia rolników i postanowiły odrzucić zapisy. Komitet Inicjatywy skupiający wszystkie organizacje obecne na strajku, również te uczestniczące w podpisaniu porozumienia, odrzucił je i kontynuuje protest rolników.

– Komitet inicjatywny, w skład którego wchodzi 26 organizacji branżowych z sektora „Rolnictwo”, przedstawił w poniedziałek w Krajowym Klubie Prasowym BTA w Sofii swoją deklarację zawierającą szczegółowe wnioski o ratowanie bułgarskiego rolnictwa. Komitet inicjatywy nie popiera porozumień osiągniętych podczas serii spotkań przedstawicieli rządu bułgarskiego z kilkoma organizacjami rolniczymi – stwierdził Ventislaw Varbanov, prezes Stowarzyszenia Producentów Rolnych w Bułgarii.

Bułgarscy rolnicy pozostają w pogotowiu strajkowym

Jak poinformował Varbanov, 14 lutego br. bułgarscy rolnicy podjęli decyzję o zawieszeniu protestu i pozostawieniu pogotowia strajkowego. Ich głównym postulatem pozostaje odwołanie ministra rolnictwa. Do tego czasu nie zamierzają stwarzać problemu innym uczestnikom ruchu.

– Najprawdopodobniej zatrzymamy protesty. Dziś podejmiemy decyzję. Nie chcemy stwarzać problemów. Tym bardziej po wypowiedzi Acad. Denkova z wczoraj – że nie spotka się z nami, ponieważ poprosiliśmy o rezygnację, wezwiemy naszych kolegów, aby zatrzymali się i pozostali w gotowości do strajku i zobaczą, jak rozwinie się sytuacja – podsumował Varbanov.

image
Protesty rolników w Polsce

Kolejna fala protestu rolników. 20 lutego stanie cała Polska! Gdzie strajki?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: novini. bg

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. listopad 2024 15:20