KE uruchomiła ankietę dla rolników
Komisja Europejska zbiera od rolników opinie w sprawie Zielonego Ładu, zmniejszenia biurokracji i ograniczenia kontroli. W związku z tym uruchomiła ankietę internetową adresowaną bezpośrednio do rolników, gdzie mogą wskazać największe ich zdaniem obciążenia administracyjne. Ale trzeba się pospieszyć, bo ankietę można wypełnić tylko do 8 kwietnia. Wstępne wyniki poznamy w kwietniu i posłużą do szczegółowej analizy, która zostanie opublikowana jesienią 2024 r.
- Na przełomie maja i czerwca osoby, które wypełnią ankietę i wyrażą zgodę, będą udzielać bardziej szczegółowych odpowiedzi podczas wywiadów telefonicznych. Publikacja wyników badań ma nastąpić jesienią tego roku - tłumaczy ARiMR.
Zmiany w GAEC, dopłaty bezpośrednie i kontrole. O co KE pyta rolników?
Ankieta zawiera krótkie pytania takie jak:
- Ile czasu przeznaczają Państwo na zadania administracyjne związane z wnioskami o przyznanie pomocy w ramach WPR?
- Jakie trudności napotykają Państwo przy stosowaniu norm GAEC?
- Czy mają Państwo jakiekolwiek trudności z korzystaniem z aplikacji mobilnej do przesyłania zdjęć geotagowanych?
- Czy w ciągu ostatnich 3 lat Państwa gospodarstwo zostało skontrolowane bezpośrednio przez inspektora?
- Jak oceniają Państwo złożoność następujących elementów, m.in. poszczególnych dopłat, przepisów dotyczących zdrowia roślin, pestycydów, zdrowia zwierząt i dobrostanu zwierząt?
- Czy w 2023 r. skorzystali Państwo z pomocy zewnętrznej, aby przygotować wniosek o przyznanie pomocy w ramach WPR?
Język ankiety można dostosować do potrzeb – stosowne menu wyświetla się po prawej stronie ekranu. Pytania (zamknięte i otwarte) są krótkie, a na udzielenie odpowiedzi nie potrzeba więcej niż 20 minut.
KE zapowiada konsultacje z organizacjami rolniczymi i kolejne uproszczenia
KE zaznacza, że odpowiedzi udzielone przez rolników pozwolą lepiej zrozumieć ich główne obawy. Równolegle Komisja zamierza przeprowadzić konsultacje z organizacjami rolników w celu uzupełnienia obrazu sytuacji. KE chce też do połowy marca przedstawić kolejne propozycje działań śródokresowych, które podejmie, by zmniejszyć rolnikom bariery administracyjne, a także poprawić ich pozycję w łańcuchu dostaw żywności.
- Dzięki temu badaniu Komisja Europejska kontaktuje się bezpośrednio z rolnikami, aby uzyskać od nich informacje na temat obciążeń administracyjnych, z jakimi borykają się w codziennej pracy. Spostrzeżenia te zapewnią jaśniejszy obraz konkretnych problemów i umożliwią nam opracowanie rozwiązań, które przyspieszą uproszczenia. W związku z tym zachęcam wszystkich rolników do podzielenia się swoimi opiniami w tej ankiecie - podkreśla unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.
Kliknij TU, by przejść do ankiety internetowej dla rolników
Kamila Szałaj