Komisarz UE chce ustabilizować ceny mleka. W umowach z mleczarnią będzie stała cena i ilość?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorMleko

Komisarz UE chce ustabilizować ceny mleka. W umowach z mleczarnią będzie stała cena i ilość?

15.01.2025., 15:30h

Christophe Hansen, unijny komisarz ds. rolnictwa ma pomysł na ustabilizowanie cen mleka. Polityk chce zobowiązać rolników i mleczarnie do podpisywania takich umów na dostawy, w których będzie podana stała stawka za mleko oraz ilość.

Wspólna Organizacja Rynku a wymagania wobec mleczarni i dostawców

Jak informuje niemiecki topagrar.com, Komisja Europejska poinformowała o zamiarze przeprowadzenia reformy Wspólnej Organizacji Rynku, na której podstawie państwa członkowskie zostałyby zobowiązane do wdrożenia kontrowersyjnego art. 148. Pozwala on państwom członkowskim wymagać od mleczarni i dostawców mleka zawarcia umów ze stałymi cenami i ilością surowca przed dostawą mleka.

Hansen chce wprowadzić stałe ceny mleka

Unijny komisarz ds. rolnictwa Chritophe Hansen w rozmowie z niemieckim TAP, wyjaśnia, że reformując art. 148 i zobowiązując rolników i mleczarnie do jego przestrzegania, chce wzmocnić pozycję producentów mleka w łańcuchu dostaw.

– Chcemy zmienić wspólną organizację rynku (CMO) i promować organizacje producentów – mówił Hansen.

Czy będzie więcej biurokracji dla rolników?

Zdaniem Hansena, zobowiązanie rolników i mleczarni do wypełniania zapisów wynikających z art. 148. nie będzie się wiązało ze zwiększeniem biurokracji, bo umowy nie muszą być wielostronicowe.

– Wystarczy uwzględnić, jaki to produkt oraz uwzględnić ilość, jakość i podać cenę. Proponowane zasady przewidywałyby również zmianę umowy w trakcie jej obowiązywania, np. jeśli nawozy by drastycznie zdrożały – wyjaśnia Hansen.

Hansen widzi korzyści dla mleczarzy po wprowadzeniu umów

Zdaniem Hansena, rolnicy potrzebują większej stabilnych i przewidywalnych cen. Polityk twierdzi również, że dzięki jego idei, producenci mleka będą czerpali współmierne korzyści.

– Chcemy, by rolnik mógł wyprodukować produkt i sprzedać go za godną cenę, a nie poniżej kosztów produkcji. Dzięki art. 148 producent mleka od samego początku będzie przedsiębiorcą, który kalkuluje, że produkuje daną ilość i potrzebuje konkretnej ceny, by móc z tego dalej żyć - mówi.

Umowy dostaw mleka a zapisy art. 148

Jak wskazują dziennikarze niemieckiego TAP, uczestnicy rynku mleka od wielu lat toczą spór o słuszność zapisów wynikających z art. 148. Okazuje się jednak, że w Niemczech Federalne Stowarzyszenie Niemieckich Producentów Mleka (BDM) i Grupa Robocza ds. Rolnictwa Wiejskiego (Abl) popierają pomysł Hansena. Sprzeciw występuje jednak ze strony Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników (DBV), Niemieckiego Stowarzyszenia Raiffeisen (DRV) i Stowarzyszenia Przemysłu Mleczarskiego (MIV). BDM i ABL są „za”, ponieważ podobnie do Hansena uważają to za szansę na ugruntowanie silniejszej pozycji rynkowej producentów mleka, natomiast zdaniem DBV i DRV byłoby to szkodliwe dla branży, zwłaszcza dla mniejszych przedsiębiorstw.

Co dalej z art. 148?

Aktualnie pomysł Hansena jest daleki od wdrożenia go w życie. Najpierw państwa członkowskie UE i posłowie Parlamentu Europejskiego muszą to przedyskutować i zająć konkretne stanowiska. Dopiero gdy do tego dojdzie, pomysł Hansena będzie negocjowany z Komisją Europejską.

Przeczytaj również:

image
UE-Mercosur

Argentyński lit cenniejszy od rolników z UE

Oprac. Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz

Źródło: topagrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. styczeń 2025 16:10