Jakie problemy mają młodzi rolnicy?
Jak wynika z informacji przekazanej przez CEJA, 19 października 2023 r. Parlament Europejski przyjął sprawozdanie na temat młodych pokoleń w rolnictwie, które zostało przygotowane przez CEJA. Działacze rady wskazują, że młodzi rolnicy mają obecnie największy problem z dostępem do:
- gruntów,
- kredytów,
- edukacji,
- szkoleń.
Po przyjęciu sprawozdania przez Parlament, członkowie rady będą podejmowali kroki mające na celu zainicjowanie działań we wszystkich strategiach politycznych związanych z rolnictwem. Raport ten będzie stanowił dokument w trakcie rozmów, które będą toczone na temat Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2027 i wyborów mających się odbyć w roku 2024 w czerwcu.
Jaki jest procent osób młodych w rolnictwie?
Z danych zgromadzonych przez unijnych urzędników wynika, że młodzi rolnicy stanowią w UE zaledwie 11,5% wszystkich farmerów, przy czym połowa to osoby w wieku 35-39 lat. Choć jest to słaby wynik, to szczególnie nie dziwi. W obecnej sytuacji młodzi rolnicy nie mają odwagi, by rozpocząć działalność, a wielu z nich pomimo chęci do działania ponosi porażkę ze względu na brak odpowiednich warunków do inwestowania w gospodarstwo rolne. Młodzi rolnicy nie zarabiają wystarczająco dużo, przez co nie widzą swoje przyszłości na wsi i rezygnują z pracy na roli.
W jaki sposób CEJA chce rozwiązać problemy młodych rolników?
CEJA w swoim sprawozdaniu wskazała konkretne działania mające na celu poprawę młodych, europejskich rolników. Wśród pomysłów pojawiły się takie jak:
- stworzenie specjalnych instrumentów finansowych umożliwiających zabezpieczenie kapitału i zobowiązań,
- wzmocnienie pozycji rolników w łańcuchu wartości,
- szeroka refleksja nad mobilnością gruntów w UE,
- uznanie wieloaspektowego charakteru rolnictwa,
- podkreślenie znaczenia edukacji,
- tworzenie możliwości kształcenia ustawicznego i innowacji transgranicznych wśród państw członkowskich.
Co jeszcze można byłoby zrobić, by sytuacja młodych rolników uległa poprawie?
Zdaniem analityków CEJA, rozwiązaniem dla obecnego spadku liczby gospodarstw rolnych w UE mogłaby być zmiana sposobu życia i poprawienie warunków bytowania.
CEJA wyzywa KE i Rade UE do współpracy
Do włączenia się w temat dotyczący trudnej sytuacji rolników na wsi została zaproszona Komisja Europejska i Rada UE, które mają złożyć politykom formalną odpowiedź w tej sprawie.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: ceja.pl