Obawy Niemiec o akcesję Ukrainy do UEJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorAkcesja Ukrainy do UE

Niemieccy rolnicy: "przystąpienie Ukrainy do UE oznacza śmierć rodzinnych gospodarstw"

23.11.2023., 09:30h
Rolnicy z państw członkowskich obawiają się przystąpienia Ukrainy do wspólnoty. Poza Polakami swoje obawy wyrazili również Niemcy, którzy uważają, że „akcesja może doprowadzić do upadku rolnictwa rodzinnego w Europie."

Niemieckie Stowarzyszenie Rolników o akcesji Ukrainy do UE

8 listopada br. KE zaprosiła Ukrainę do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych dotyczących wstąpienia tego państwa do UE. Polscy rolnicy wystosowali już pierwszy apel o pilne podjęcie rozmów mających na celu omówienie konsekwencji wejścia Ukrainy do UE, a także stworzenie narzędzi do łagodzenia skutków tego transferu. Jak się okazuje, podobne obawy mają sąsiedzi zza zachodniej granicy. Prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Rolników (DBV) Joachim Rukwied wyraził swoje obawy odnośnie do planowanej akcesji Ukrainy do UE.  

Co się stanie z rolnictwem, jeśli Ukraina wejdzie do UE?

Jak informuje portal Euractive.pl, Joachim Rukwied podczas swojego wystąpienia na konferencji prasowej poświęconej przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej UE, wyraził swoje zaniepokojenie odnośnie do akcesji Ukrainy. Zdaniem rolnika, takie działanie może doprowadzić do upadku europejskich gospodarstw rodzinnych. Rukwied, podobnie jak polscy rolnicy, jest świadomy potęgi ukraińskich gospodarstw rolnych liczących nawet kilkaset tysięcy hektarów.

Obecna WPR nie zda egzaminu, jeśli Ukraina wejdzie do UE

Jak podkreślał niemiecki rolnik, obecna WPR może nie zdać przysłowiowego egzaminu po wejściu do UE Ukrainy. Rukwied stwierdził również, że jej realizacja będzie możliwa jedynie w przypadku, gdy gospodarstwa z innych państw ucierpią. Obecny plan okresu finansowania WPR na lata 2028-2034 nie obejmuje jednak rozszerzonego stanu, lecz obecny, choć UE wspomniała już, że Ukraina ma przyłączyć się do roku 2030.

Niemieckie Ministerstwo Rolnictwa chciało reformy WPR

Aktualnie w środowisku przedstawicieli UE panuje przekonanie o tym, że obecna WPR może okazać się niewystarczająca, a wypłacane z niej pomoce najprawdopodobniej nie będą opłacalne dla oligarchicznych gospodarstw ukraińskich. Euractive.pl przypomina, że niemieckie Ministerstwo Rolnictwa domagało się nowelizacji WPR, która miałaby polegać na m.in. odejściu od bezwarunkowych płatności obszarowych.  Niemicy proponowali również przygotowanie funduszy unijnych, które mogłyby zostać wydane na akcesję Ukrainy.

Ukraina uważa, że jej wejście do UE pozytywnie przełoży się na rolnictwo

Jak podaje Euractive.pl, ukraiński rząd zapewnia o tym, że akcesja Ukrainy do UE przyniesie pozytywne skutki w postaci wzmocnienia unijnego sektora rolnego. Choć ukraińscy rolnicy zostaną zobowiązani do wprowadzenia wszystkich obowiązujących, unijnych norm do swojego systemu uprawy i hodowli zwierząt, to wśród rolników z państw członkowskich UE wciąż pozostaje obawa co do tego, że tańsze, wyprodukowane poza normami produkty ukraińskie zdominują rynek. Na razie tylko Polska i Niemcy wyraziły swoją obawę odnośnie tego, co stanie się z europejskim rolnictwem po wstąpieniu Ukrainy do UE, jednak nie jest wykluczone, że wraz ze zbliżającym się wejściem do wspólnoty zaczną reagować również rolnicy z pozostałych państw. 

image
Ukraina

Ukraina w UE. Co to oznacza dla polskiego rolnictwa?

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Euractive.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 19:50