Hansen zapowiada uproszczenie WPR
W tym tygodniu Christophe Hansen miał dwie okazje do przedstawienia swoich planów jako komisarza do spraw rolnictwa: 9 grudnia wystąpił na posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa UE, 10 grudnia z kolei przemawiał podczas unijnych Dni Rolno-Spożywczych w Brukseli. W obu tych przemówieniach podkreślił, że zamierza zrewidować ustalenia Wspólnej Polityki Rolnej w najbliższym czasie, by możliwie ją uprościć i zwolnić rolników z wielogodzinnego wypełniania dokumentów.
Nowy komisarz ds. rolnictwa stawia na biogospodarkę
W swoich wypowiedziach Hansen zaznaczył, że będzie stawiał na rozwój unijnego rolnictwa w kierunku biogospodarki, która ma stworzyć nowe miejsca pracy oraz alternatywne źródła dochodu dla europejskiego rolnictwa i leśnictwa. Nad strategią w tym zakresie na 2025 rok pracuje już unijna komisarz ds. środowiska Jessika Roswall. Ma to być również sygnał o tym, że odtąd polityka UE w zakresie rolnictwa i ekologii idzie ramię w ramię.
Biogospodarka w ujęciu Hansena ma zaangażować nie tylko rolnictwo, ale też przemysł i sektor surowców, co z kolei wiąże się z przechodzeniem od paliw kopalnych do roślinnych. Komisarz ds. rolnictwa zapewnił jednak, że nie traci przy tym z oczu bezpieczeńtwa żywnościowego.
Przeczytaj także: Absurdy KE uderzają w rolników. "Odszkodowania będą fikcją"
Kiedy czeka nas reforma WPR?
Christophe Hansen zadeklarował uproszczenie przepisów Wspólnej Polityki Rolnej. Nowe regulacje miałyby wejść w życie w 2027 roku.
- Nadchodzący pakiet uproszczeń ma przede wszystkim na celu odciążenie rolników z podwójnej i potrójnej dokumentacji. Ale ważne jest też, aby faktyczna reforma nastąpiła wcześnie i aby państwa członkowskie miały wystarczająco dużo czasu, aby się do niej przygotować - powiedział Hansen w rozmowie z portalem Top Agrar.
Unijne rolnictwo postawi na lokalnych producentów
Zanim dojdzie do reorganizacji WPR, Hansen chce zrewidować Wspólną Organizację Rynku (CMO) i dyrektywę UE przeciwko nieuczciwym praktykom handlowym (UTP), które regulują prawa rolników wobec nabywców, takich jak przetwórcy żywności lub duzi sprzedawcy detaliczni. Celem tych działań ma być wzmocnienie pozycji europejskich gospodarzy w łańcuchu dostaw i minimalizacja uzależnienia UE od dostaw z zewnątrz.
Christophe Hansen chce wspierać młodych rolników
Wśród pierwszych deklaracji, które padły z ust Christophe Hansena jako komisarza ds. rolnictwa, są także obietnice dotyczące wspierania młodych rolników.
- Główne pytanie do komisarza ds. rolnictwa brzmi: „Czego będą potrzebować młodzi rolnicy w przyszłości?” Nie możemy narzucać rolnikom polityki rolnej. Potrzebujemy wspólnego planu działania dla rolnictwa - mówił.
Nowy komisarz powołał także komisję ds. rolnictwa i żywienia, która ma mu pomóc w formułowaniu strategii rolnej, opartej na dialogu, zaufaniu i uczestnictwie różnych interesariuszy.
Przeczytaj także: Dopłaty i uczciwe ceny skupu. Co nowy komisarz chce zrobić dla rolników?
Co Hansen mówi o Mercosur?
Hansen rozpoczyna swoją pracę jako komisarz ds. rolnictwa w atmosferze skandalu, otaczającego umowę UE z Mercosur. Nie mógł zatem nie zabrać głosu w tej sprawie. Zachęcił rolników do zapoznania się dokładnie z treścią umowy i podał przykład Irlandii, gdzie występują sprzeczne interesy: hodowcy mleka są zadowoleni z nowych możliwości eksportu, hodowcy bydła są przeciwni porozumieniu.
- My (producenci z UE, zauważamy) produkujemy również na eksport do krajów trzecich – powiedział Hansen, podkreślając znaczenie eksportu dla rolników w UE. Dostrzegam w umowie szereg mechanizmów ochronnych, które chronią rolników przed importem produktów o niższych standardach - wyjaśniał Hansen.
Zuzanna Ćwiklińska
fot. europarlament