Ostry protest rolników we FrancjiJeunes Agriculteurs de Meurthe et Moselle/Canva
StoryEditorProtest rolników

Ostry protest rolników we Francji. Obrzucili obornikiem agencję za brak dopłat

09.10.2024., 13:52h

Francuscy rolnicy obrzucili obornikiem Agencję Usług Płatniczych za opóźnienia w wypłacie dopłat. Nie zgadzają się też na zaostrzenie przepisów nowej Dyrektywy azotanowej. - Mają problemy z płaceniem nam, więc przyszliśmy im o tym powiedzieć - zaznaczają protestujący rolnicy.

Protest rolników we Francji. 100 rolników pod siedzią agencji płatniczej

Francuscy rolnicy znów protestują. Dziś, 9 października lokalne związki rolnicze FDSEA  i Młodych Rolników zorganizowali strajk w Nancy, mieście położonym we wschodniej Francji i stolicy Lotaryngii. Na miejsce przybyło ok. 100 farmerów i 40 ciągników.

Frustracja francuskich rolników jest ogromna. Jak zwykle nie patyczkują się z okazaniem swojego niezadowolenia. W ruch poszedł obornik i słoma; wjechali też do miasta ciągnikami.

Rolnicy obrzucili obornikiem Agencję za brak dopłat

Rolnicy są wściekli przede wszystkim na Agencję Usług Płatniczych (odpowiednik naszej ARiMR), która zwleka z wypłaceniem dopłat. Dlatego obrzucili siedzibę Agencji obornikiem i umieścili wymowne znaki.

- Mają problemy z płaceniem nam, więc przyszliśmy im o tym powiedzieć. Nie prosimy o więcej. Chcemy po prostu otrzymać zapłatę na czas – mówi Bastien, członek FDSEA w Meurthe-et-Moselle.

Nowa Dyrektywa azotanowa uniemożliwia rolnikom pracę

Rolnicy potępiają też nową wersję Dyrektywy azotanowej, która narzuca im restrykcyjne przestrzeganie terminów w wykonywaniu prac polowych. Nie uwzględnia też zmian klimatu i nieprzewidywalnej pogody w sezonie, a jednocześnie skraca okres wywozu nawozów naturalnych na pole z 15 listopada do 1 października.

- Dyrektywa azotanowa jest aktualizowana po raz siódmy i obejmuje nowe, bardziej rygorystyczne normy i ograniczone terminy. Uniemożliwia to rolnikom pracę. Jeśli nie zastosujemy się do wytycznych, możemy dostać karę – wyjaśnia Florian Segault, prezes Stowarzyszenia Młodych Rolników w Meurthe-et-Moselle. 

Jérémy Jenneson, prezes FDSEA 54, zaznacza że w tym roku nie było szans na wywiezienie obornika czy gnojowicy do 1 października, bo padało tak mocno, że nie dało się wjechać na pole.

Nieskie plony, niska jakość, niska cena skupu. "To dla nas podwójna kara"

Poza tym francuscy rolnicy mocno odczuwają skutki deszczowej pogody, która doprowadziła do znacznego spadku plonów w tym roku. Według najnowszych szacunków opublikowanych przez FranceAgriMer, produkcja pszenicy miękkiej w 2024 r. spadła o 26 proc. w porównaniu do 2023 r . i o 24 proc. w porównaniu do średniej pięcioletniej.

- Zbiory są słabe pod względem ilości i jakości. A brak jakości powoduje, że ceny skupu są niskie, bo nasz towar nie jest konkurencyjny na rynkach. To dla nas podwójna kara - mówi Jennesson​.

Rolnicy przybyli także pod siedzibę Dyrekcji ds. Terytoriów w Nancy. Budynek obrzucili słomą i umieścili na nim swoje związkowe flagi. 

Plantatorzy winorośli protestują ws. chińskich ceł. Obrzucili urzędy wytłokami

Dzień wcześniej, 8 października trzech miejscowościach we Francji w regionie Nowej Akwitanii (w Jonzac, Cognac i Saint-Jean d‘Angély)  protestowali plantatorzy winorośli. Obrzucili prefektury i urząd skarbowy wytłokami winogron. Wyrazili w ten sposób swój sprzeciw wobec nałożenia przez Chiny ceł antydumpingowych na import francuskiego koniaku, po tym, jak UE nałożyła cła na chińskie pojazdy elektryczne.

Kamila Szałaj, na podst.: francebleu.fr, actu.fr, estrepublicain.fr

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. styczeń 2025 03:26