Przewodnicząca KE chce wycofać wniosek ws. ograniczenie stosowania pestycydów
Presja ma sens. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej zapowiedziała wycofanie wniosku o ograniczenie stosowania pestycydów o połowę do 2030 roku. Chodzi o rozporządzenie w sprawie ochrony roślin SUR, które zostało przyjęte w czerwcu 2022 roku przez KE, a w październiku odrzucone przez Parlament Europejski. Teraz, w obliczu rolniczych protestów, szefowa KE chce oficjalnie zaproponować Kolegium Komisarzy rezygnację z tej propozycji.
- Propozycja SUR stała się symbolem polaryzacji. Została odrzucona przez Parlament Europejski. W Radzie również nie ma postępów. Dlatego zaproponuję Kolegium wycofanie tego wniosku – powiedziała dziś von der Leyen w przemówieniu podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego.
Von der Leyen dodała, że w kwestii ograniczania stosowania pestycydów potrzebny jest dalszy, pogłębiony dialog i zmiana podejścia.
- KE mogłaby przedstawić nowy wniosek o znacznie bardziej dojrzałej treści, przygotowanej wspólnie z zainteresowanymi stronami - powiedziała.
Ursula von der Leyen: rolnicy czują się zepchnięci w kąt
Przewodnicząca KE odniosła się też do rolniczych protestów. Zaznaczyła, że 1 lutego podczas sesji Rady Europejskiej rolnicy z całej Europy wyszli na ulice.
- Wielu z nich czuje się zepchniętych w kąt. Jako pierwsi odczuwają skutki zmian klimatycznych. Susze i powodzie zniszczyły zbiory i zagroziły żywemu inwentarzowi. Rolnicy odczuwają też skutki wojny rosyjskiej. Inflacja, rosnące koszty energii i nawozów. Niemniej jednak każdego dnia ciężko pracują, aby produkować żywność wysokiej jakości, którą jemy. Za to jesteśmy im winni uznanie, wdzięczność i szacunek – tłumaczyła von der Leyen.
KE rozpoczęła Dialog Strategiczny na temat przyszłości rolnictwa w UE
Von der Leyen dodała, że rolnicy zasługują na to, aby ich wysłuchać, dlatego KE rozpoczęła Dialog Strategiczny na temat przyszłości rolnictwa w UE.
- Zaprosiliśmy przedstawicieli sektora rolnego, społeczności wiejskich, przemysłu nasiennego i nawozowego, sektora spożywczego, ale także sektora finansowego, grup konsumenckich i ekologicznych oraz nauki. Musimy wspólnie przeanalizować sytuację, podzielić się pomysłami i opracować scenariusze na przyszłość. Musimy wyjść poza spolaryzowaną debatę i zbudować zaufanie - zaznaczyła szefowa KE.
Dopłaty dla rolników produkujących żywność w sposób zrównoważony
Von der Leyen poinformowała też o planowanym wsparciu finansowym, zachęcającym rolników do skutecznej ochrony przyrody. Zaznaczyła, że mogą to być dopłaty i znakowanie żywności wyprodukowanej w zrównoważony sposób znakiem premium.
Kamila Szałaj