Pryszczyca rozprzestrzenia się na Słowacji. Trzeba będzie wybić 3500 sztuk bydłaRichard Takáč, minister rolnictwa Słowacji/Facebook
StoryEditorPryszczyca

PILNE! Pryszczyca się rozprzestrzenia. Ogromne ognisko 100 km od poprzedniego

30.03.2025., 19:30h

Na Słowacji wykryto kolejne ognisko pryszczycy, tym razem w gospodarstwie utrzymującym 3500 sztuk bydła mlecznego. Znajduje się ono ok. 100 km od poprzednich ognisk. Sytuacja jest dramatyczna.

Słowacja: pryszczyca rozprzestrzeniła się na odległość 100 kilometrów

Dramatyczne doniesienia ze Słowacji. Potwierdzono kolejne, piąte już ognisko pryszczycy. Tym razem choroba zaatakowała w miejscowości Plavecký Štvrtok na zachodzie kraju (niedaleko Austrii i Czech), rozprzestrzeniając się na odległość ok. 100 kilometrów od poprzednich czterech ognisk. Informację tę potwierdził w niedzielę wieczorem minister rolnictwa Słowacji Richard Takáč.

3500 sztuk bydła do wybicia

Wirus pojawił się na duńskiej farmie, w której utrzymywane jest 3500 sztuk bydła mlecznego, czyli więcej niż we wszystkich poprzednich ogniskach razem. Jeszcze przed oficjalnym potwierdzeniem ogniska, Czechy zaostrzyły kontrole na przejściu granicznym Břeclav-Brodské.

- Obecnie rozpoczyna się szczepienie zwierząt na tej fermie, a prawdopodobnie jutro, około południa, część sprzętu zostanie przeniesiona na tę fermę, aby jak najszybciej zlikwidować stado hodowlane – poinformował Takáč. Dodał, że zamknięto także inne farmy duńskiej firmy, która zarządza zakażonym gospodarstwem. Wyjaśnił też, że ferma miała kontakt z węgierską fermą w Levél, gdzie kilka dni temu wybuchło ognisko. 

 

Zakażone gospodarstwo dostarczało 90 tysięcy litrów mleka dziennie

Według danych opublikowanych przez Słowackie Stowarzyszenie Holsztyńskie w grudniu 2024 r. w gospodarstwie tym znajdowało się 2814 krów mlecznych. Jest to druga największa farma pod kątem krów mlecznych na Słowacji. Dziennie dostarcza 90 tysięcy litrów mleka.

Niemcy, Słowacja, Węgry. Pryszczyca rozprzestrzenia się w UE

Przypomnijmy. Pierwsze ognisko pryszczycy wybuchło w Niemczech w styczniu 2025 roku. Potem choroba pojawiła się na Węgrzech w stadzie liczącym 1400 sztuk bydła, a także na Słowacji, gdzie są już cztery ogniska (w sumie 3000 sztuk bydła w zakażonych gospodarstwach). 25 marca rząd Słowacji ogłosił dziś stan wyjątkowy na terenie całego kraju. Dzień później ogromne ognisko w stadzie 3000 sztuk bydła ponownie wybuchło na Węgrzech, ok. 60 km od poprzedniego ogniska.

image
Pryszczyca

Epidemia pryszczycy: jak ministerstwo przygotowuje się na wybuch ognisk w Polsce?

Sztab kryzysowy w Polsce

W Polsce w ministerstwie rolnictwa powołano sztab kryzysowy ws. pryszczycy i wprowadzono zakaz importu zwierząt, mięsa, mleka, słomy i obornika z Węgier i części terytorium Austrii i Słowacji. W poniedziałek 31 marca, planowane jest posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie działań ochronnych. 

Czytaj także: Pryszczyca: jak służby zabezpieczają Polskę przed wirusem? [RAPORT Z GRANICY]

Pryszczyca groźna dla bydła, świń, owiec i kóz

Pryszczyca (Foot and mouth disease - FMD) jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Czytaj także: Pryszczyca u bydła i świń: jakie są objawy? Czy jest szczepionka?

Warto dodać, że w UE, ale również na całym świecie obowiązują bardzo surowe zasady zapobiegania chorobie i zwalczania pryszczycy. Niestety nie ma możliwości leczenia chorych zwierząt. Jeśli choć jedno zwierzę w gospodarstwie zachoruje, wszystkie zwierzęta parzystokopytne muszą zostać zabite i utylizowane. 

Kamila Szałaj, źródło: HNonline, Polnoinfo, ministerstwo rolnictwa Słowacji

image
Pryszczyca

Sztab kryzysowy w ministerstwie. Bydło ze Słowacji trafiło niemal do wszystkich województw

Warszawa
6°C
Bezchmurnie
wi_00
czw.
wi_00
17°C
4°C
pt.
wi_00
20°C
7°C
sob.
wi_00
10°C
-2°C
niedz.
wi_00
5°C
-2°C
pon.
wi_00
6°C
1°C
31. marzec 2025 15:34