Protest w Brukseli. Polacy organizatorami
4 czerwca w Brukseli odbędzie się wielki międzynarodowy protest rolników. Wezmą w nim udział farmerzy z większości państw UE. Organizatorami manifestacji są Instytut Gospodarki Rolnej z Polski, Farmers Defence Force z Holandii i niemiecka organizacja Land Schafft Verbindung, zrzeszone w ramach platformy #EUnitedAgri.
Rolnicy wybrali datę 4 czerwca nieprzypadkowo. Kilka dni później, 6-9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Dlatego chcą pokazać swój sprzeciw wobec unijnej polityki rolnej. Zamierzają też informować społeczeństwo, którzy kandydaci na europosłów popierają Zielony Ład.
- Gdy rozmowy nie przynoszą pożądanych skutków, zostaje w narodach oręż w postaci głosu wyborczego. Z takim hasłem będziemy protestować 4 czerwca w Brukseli - #VoteThemAway czyli "Odgłosujmy ich", zabierzmy im przekonanie, że mogą zrobić z nami wszystko. Nadzieja na normalność nie umarła - ona jest w nas! To jest nasza Unia! Nie zabieraj dowodu babci czy wujkowi - zabierz mandat urzędnikom niszczącym piękną niegdyś ideę UE – mówi Szczepan Wójcik z Instytut Gospodarki Rolnej.
Protest w Brukseli. Jakie są postulaty rolników?
Unijni rolnicy podczas protestu w Brukseli będą domagać się wycofania przepisów związanych z Zielonym Ładem. Ich zdaniem Zielony Ład osłabia konkurencyjność rolnictwa w UE, zwiększa koszty produkcji rolnej w Europie i powoduje redukcję europejskiej produkcji rolnej.
- Dla wszystkich obywateli UE Nowy Zielony Ład stanowi także zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego (tym bardziej z wojną na granicach UE!) oraz bezpieczeństwa żywności. Ponadto, Nowy Zielony Ład prowadzi do wycinania lasów (deszczowych), gdyż niezbędna produkcja żywności jest przenoszona – tłumaczą rolnicy.
Protestujący żądają też ochrony wewnętrznego rynku Unii Europejskiej. Sprzeciwiają się wpływom produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej z Maroka, Ukrainy i innych krajów spoza wspólnoty.
Farmerzy zamierzają też walczyć o ochronę i wsparcie dla sektora hodowli i chowu zwierząt w UE i o prawo do korzystania z własności prywatnej.
- Nie zgadzamy się na próby przejęcia kontroli nad naszą ziemią, naszymi plażami i morzem, z którego czerpiemy korzyści. Domagamy się suwerenności państw członkowskich – tłumaczą.
Polscy rolnicy jadą na protest do Brukseli
Na protest do Brukseli wybiera się wielu rolników z Polski. W organizacji wyjazdu pomagają Izby Rolnicze i gminy. Wyjazd planowany jest na 2 lub 3 czerwca, w zależności od regionu kraju. Rolnicy, którzy nie mogą jechać, zamierzają organizować lokalne manifestacje w kraju.
Kamila Szałaj