W piątek 27 września 2024 odbyły się wybory na nowego prezydenta COPA, organizacji zrzeszającej europejskich stowarzyszeń rolników, która reprezentuję łącznie około 22 mln rolników z całej UE.
Szmulewicz ustępuje miejsca Włochowi w walce o prezydenturę w COPA
W pierwszej turze o stanowisko szefa COPA zmierzyli się Polak: Wiktor Szmulewicz, który od wielu lat jest prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Włoch Massimiliano Giansanti, który od 2017 r. jest prezesem włoskiego stowarzyszenia rolników Confagricultura a od 2020 pełni też funkcje wiceprzewodniczącego COPA.
W pierwszej turze głosowania Massimiliano Giansanti otrzymał 114 głosów. Natomiast kandydaturę Wiktora Szmulewicza poparło 43 przedstawicieli unijnych rolników. Druga tura jednak nie była potrzebna, gdyż Wiktor Szmulewicz wycofał swoją kandydaturę, a tym samym Włoch został wybrany na szefa COPA jednomyślnie. Zastąpi na tym stanowisku Francuzkę Christiane Lambert, która kierowała pracami organizacji od 2020 roku.
Szef COPA to rolnik zajmujący się produkcją mleka
Nowy szef COPA, Massimiliano Giansanti razem z trzema braćmi prowadzi kilka gospodarstw pomiędzy Rzymem a Parmą. Rodzina uprawia tam zboża, kukurydzę i kiwi, produkuje mleko krowie i owcze oraz produkuje parmezan.
Z jego opinii i komentarzy można wywnioskować, że jest fanem sztucznej inteligencji w rolnictwie, która jego zdaniem ma pomagać w zarządzaniu gospodarstwem, w tym w lepszym monitorowania stanu roślin i optymalizacji prac polowych.
Jakie są plany na pracę COPA i poglądy na rolnictwo Massimiliano Giansantiego?
– Kandyduję na prezydenta COPA z silnym poczuciem odpowiedzialności wobec włoskiego i europejskiego sektora rolnego, mając ważny cel leżący we wspólnym interesie: przywrócenie rolnictwa z powrotem do centrum programu politycznego – deklarował w połowie września.
– „Musimy jeszcze raz spojrzeć na rolnictwo jako sektor gospodarczy, który może nie tylko dostarczać żywność, ale także chronić środowisko i jest ważny dla stabilności społecznej w Europie” – napisał w swoim liście co członków COPA jej nowy szef jeszcze przed wyborami. Według niego, niedopuszczalne jest zmniejszanie budżetu na unijne rolnictwo i chce z tym walczyć. Zapowiada także reformę Wspólnej Polityki Rolnej. Opowiada się także za wzmocnieniem Unii Europejskiej, która nie może być dalej jedynie "wciśnięta pomiędzy Chiny i USA".
– Musimy zagwarantować dochód naszym rolnikom. Około jedna czwarta budżetu WPR przeznaczona jest na ochronę środowiska. Jesteśmy już pierwszymi strażnikami przyrody, potrzebujemy wsparcia, aby być coraz bardziej konkurencyjnymi na rynku. Na przykład, jeśli nie wprowadzimy barier celnych na pszenicę, nasi producenci nadal będą w niekorzystnej sytuacji – mówił nowy szef COPA podczas niedawnej konferecji we Włoszech.
Nowi wiceprzewodniczący COPA i nowa sekretarz w COPA-Cogeca
Przedstawiciele COPA wybrali także wiceprezydentów organizacji. Zostali nimi:
- Nikolaus Berlakovich z Austrii (od 2008 do 2013 był ministerem rolnictwa tego kraju)
- Søren Søndergaard reprezentujący duńską organizację Rolnictwo i Żywność (Landbrug & Fødevarer);
- Franck Sander, wiceprezes francuskiej ogranizacji rolniczej FNSEA;
- Pedro Barato, prezes hiszpańskiego Stowarzyszenia Rolniczego – Młodzi Rolnicy (Asociación Agraria -Jóvenes Agricultores);
- Jan Doležal, prezesj Izby Rolniczej Republiki Czeskiej (Agrární Komory České Republiky);
- Francie Gorman, prezydent Irlandzkiego Stowarzyszenia Rolników (Irish Farmers‘ Association).
Warto także dodać, że nową sekretarz generalną COPA-Cogeca niedawno została Elli Tsiforou z Grecji. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku.
Paweł Mikos,
żródło: topagrar.com, x.com/COPACOGECA
Fot. x.com/COPACOGECA