Protest przeciw grzebaniu 3600 sztuk bydła. Mieszkańcy obrzucili ciężarówki jajami [WIDEO]facebook/RTL Hirado zrzut ekranu/Canva
StoryEditorWiadomości

Protest przeciw grzebaniu 3600 sztuk bydła. Mieszkańcy obrzucili ciężarówki jajami [WIDEO]

10.04.2025., 15:00h

Na Węgrzech nadal trwa proces zakopywania bydła padłego lub zabitego w związku z wykryciem wirusa pryszczycy. Tymczasem mieszkańcy miejscowości, w których mają być lub są zakopywane tusze zabitych zwierząt, wszczynają protesty, blokując przejazdy ciężarówek wiozących bydło.

Węgrzy buntują się przeciwko grzebaniu padłych zwierząt

Jak informowaliśmy w artykule pt. „Pryszczyca na Węgrzech. Pogrzebane bydło wypływa spod ziemi”, na Węgrzech trwa dramatyczna walka z czasem, a służby zaangażowane w likwidację ognisk pryszczycy nadal nie pogrzebały wszystkich tusz bydła zabitego w związku z zakażeniem wirusem.

W 4. ogniskach pryszczycy, które zostały dotychczas wykryte, znajdowało się łącznie 8 tys. szt. bydła. W ogromnym dole na farmie Csemeztanya zakopano 3 tys. szt. zwierząt, które podczas rozkładu zaczęły wypływać na powierzchnię.

Zobacz też: Pryszczyca: jakie obowiązki ma rolnik?

W związku z zaistniałą sytuacją, władze węgierskie na czele z ministrem rolnictwa Istvánem Nagy, zaczęły szukać nowych miejsc do pochówku bydła, co wywołało protesty Węgrów.

Protest Węgrów przeciwko grzebaniu zwierząt chorych na pryszczycę

Z relacji węgierskich mediów wynika, że władze Węgier zamierzały wydać nakaz pogrzebania 6 tys. szt. bydła z gospodarstw prowadzonych we wsiach Dunakiliti i Darnózseli położonych na wyspie Szigetköz w miejscowości Jánossomorján.

Zwierzęta miały być zakopane na tamtejszym wysypisku śmieci, jednak w związku z poniedziałkowym protestem mieszkańców i lokalnych władz, które o planach pochówku dowiedziały się, kiedy służby prowadziły już wizję lokalną, István Nagy we wtorek podjął decyzję o zakopaniu tusz na miejskim wysypisku śmieci, ale w miejscowości Bábolna.

„Cmantarzysko” bydła z pryszczycą w Bábolnej

Władze Bábolna o planach ponownego pochówku padłego bydła na terenie swojej miejscowości dowiedziały się z lokalnych mediów. Warto zaznaczyć, że to właśnie w Bábolnej zostały pogrzebane zwierzęta z farmy w Kisbajcsi, gdzie wykryto pierwsze ognisko pryszczycy na Węgrzech.

Jak podają władze Bábolna, do miasta trafiło już ok. 3 600 szt. bydła, które pierwotnie miało zostać pogrzebane na wysypisku śmieci w Jánossomorján.

Wbrew protestom burmistrza Bábolna, jego zastępcy i mieszkańców ciała zwierząt zostały przewiezione trasą liczącą ok. 80 km z Szigetköz do Bábolna, choć nawet wirusolodzy stwierdzili, że transport zwłok niesie ze sobą duże ryzyko rozprzestrzenienia choroby.

Mieszkańcy Bábolna obrzucili ciężarówki z bydłem jajami

W związku z zaistniałą sytuacją mieszkańcy Bábolna zorganizowali protest, podczas którego zablokowali samochodami 5-kilometrowy odcinek drogi prowadzącej do Bábolny i rzucali jajkami w ciężarówki transportujące ciała.

Składowisko zwłok bydła w Bábolnej jest przepełnione

Sprzeciw mieszkańców Bábolnej i lokalnych władz jest spowodowany tym, że wcześniej pogrzebano już w tej miejscowości 1 400 szt. bydła. Jak wynika z uchwały przyjętej przez zarząd komitatu Komárom-Esztergom, do którego należy Bábolna, składowisko zwłok zwierzęcych w tej miejscowości jest pełne i nie można tam już umieszczać zwierząt padłych z powodu pryszczycy.

Jak twierdzą, Bábolna nie jest odpowiednim miejscem do składowania padłych z powodu pryszczycy zwierząt, ponieważ:

  • może to stanowić zagrożenie dla koni rasy shagya-araba ze stadniny, a także dla gospodarstw hodowlanych działających w miejscowości Bábolna i jej okolicach,
  • to nieuzasadnione, aby zwierzęta rzeźne przemieszczano na odległość 70–80 kilometrów przez cały kraj, podczas gdy transport zwierząt żywych jest zabroniony,
  • wyznaczony obszar nie posiada połączenia drogowego,
  • martwe zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla wód gruntowych, jakości wody w gospodarstwach hodowlanych posiadających własne studnie oraz jakości wody w studniach termalnych będących własnością gminy,
  • decyzja ta spowoduje szkody dla dostawców usług turystycznych, firm cateringowych i przedsiębiorstw działających na tym terenie,
  • decyzja ta zagraża dzikiej przyrodzie arboretum,
  • obszar, o którym mowa, znajduje się w tunelu aerodynamicznym, a przeważający kierunek wiatru jest w stronę zamieszkałego obszaru Bábolna.

„Rada powtarza i protestuje, że samorząd lokalny nie otrzymał żadnych oficjalnych informacji o transporcie zwłok do Bábolny. Protestuje przeciwko działaniom decydentów, zastrzega sobie prawo do wszczęcia postępowania prawnego i odszkodowawczego oraz wzywa właściwe organy do znalezienia poza obszarem administracyjnym Bábolny obszaru niebędącego terenem leśnym, zamkniętego dla ludności w celu utylizacji zwłok zabitych zwierząt” – informuje portal 24.hu.

Justyna Czupryniak-Paluszkiewicz na pdst.: 24.hu, hvg.hu, atv.hu

Warszawa
22°C
Deszcz
wi_00
pt.
wi_00
24°C
11°C
sob.
wi_00
21°C
9°C
niedz.
wi_00
25°C
9°C
pon.
wi_00
25°C
11°C
wt.
wi_00
24°C
10°C
17. kwiecień 2025 15:49