Rolnicy żądają ochrony stad przed wilkami, a nie lekceważeniaCanva + Tomasz Ślęzak
StoryEditorwilki

Rolnicy odetchną z ulgą? Wilki będą pod mniejszą ochroną

04.12.2024., 12:00h

Stały Komitet Konwencji Berneńskiej ogłosił decyzję o dostosowaniu statusu ochrony wilka na terenie Unii Europejskiej. Wniosek złożony przez Unię Europejską zakłada zmianę kategorii ochrony tego gatunku z „ściśle chronionego” na „chroniony”.

Wilk już nie tak "ściśle chroniony"

Zmiana statusu ochrony wilka daje państwom członkowskim większą elastyczność w zarządzaniu lokalnymi populacjami tych drapieżników. Pomimo modyfikacji wilk nadal pozostanie gatunkiem chronionym, co oznacza, że wszelkie działania muszą być zgodne z celami utrzymania i osiągania właściwego stanu ochrony tego gatunku w całej Unii Europejskiej.

Ważna wiadomość dla naszych społeczności wiejskich i rolników. Konwencja berneńska zdecydowała o dostosowaniu statusu ochrony wilków. Ponieważ potrzebujemy zrównoważonego podejścia między ochroną dzikiej fauny i flory a ochroną naszych źródeł utrzymania — decyzję komentuje Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

image
WILK

Wilki zagryzają bydło rolnikom. Ministerstwo środowiska nie widzi problemu

Co dalej?

Po wejściu zmian w życie Komisja Europejska zaproponuje ukierunkowaną zmianę legislacyjną, która obejmie aktualizację odpowiednich załączników do dyrektywy siedliskowej. Aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać, muszą one zostać przyjęte przez Parlament Europejski oraz Radę UE.

Inwestycje w zapobieganie szkodom wyrządzanym przez wilki

Komisja Europejska podkreśliła, że kluczowe znaczenie dla ograniczenia konfliktów między ludźmi a wilkami mają inwestycje w środki zapobiegania szkodom wyrządzanym przez te zwierzęta. Wśród takich działań znajdują się m.in. lepsze zabezpieczenie gospodarstw hodowlanych, szkolenia dla rolników oraz finansowanie projektów wspierających współistnienie ludzi z dziką przyrodą. UE zobowiązała się do dalszego wspierania państw członkowskich w opracowywaniu i wdrażaniu tych środków.

Na tę decyzję rolnicy czekali od lat

Decyzja Stałego Komitetu jest wynikiem długotrwałych analiz i debat na temat ochrony wilka w Europie. Komisja Europejska po raz pierwszy zaproponowała zmianę statusu ochrony w grudniu 2023 roku, co zostało zatwierdzone przez Radę UE we wrześniu 2024 roku. Wniosek Komisji był zgodny z wcześniejszym stanowiskiem Parlamentu Europejskiego, który już w listopadzie 2022 roku wskazywał na potrzebę wprowadzenia bardziej elastycznych regulacji w zakresie ochrony wilka.

image
wilki

Wójt na Podlasiu ostrzega rolników przed wilkami. 10 zasad, jak uniknąć tragedii

— Unijna polityka ochrony i działania na rzecz wilka odniosły sukces w ostatnich dziesięcioleciach. Rzeczywistość w terenie jednak się zmienia. Coraz większe populacje wilków i związane z tym ryzyko uzasadniają dostosowanie statusu ochrony prawnej wilka. Stały Komitet konwencji berneńskiej głosował dziś za wnioskiem UE dotyczącym zmiany statusu ochrony wilka z „ściśle chronionego” na „chroniony”. Kolejnym krokiem będzie zaproponowanie aktualizacji przepisów UE zgodnie z tą decyzją — Jessika Roswall, komisarz do spraw środowiska, odporności wodnej i konkurencyjnej gospodarki o obiegu zamkniętym.

Znaczenie decyzji

Zmiana statusu ochrony wilka ma na celu lepsze dostosowanie przepisów do lokalnych potrzeb i zmieniających się realiów w Europie. Z jednej strony ma to pomóc w ochronie zwierząt gospodarskich przed drapieżnikami, z drugiej zaś nadal zabezpieczyć populacje wilków, które odgrywają kluczową rolę w zachowaniu równowagi ekosystemów.

Michał Czubak

fot. Canva + Tomasz Ślęzak

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. grudzień 2024 12:02