UE podnosi cła na produkty rolne z Rosji i Białorusi. Co na liście?Justyna Czupryniak/Canva
StoryEditorCła na produkty rolne

UE podnosi cła na produkty rolne z Rosji i Białorusi. Co na liście?

31.05.2024., 10:30h
– Podwyższenie ceł na produkty rolne z Rosji i Białorusi ma zapobiegać destabilizacji unijnego sektora rolnego przez import z Rosji — zapewnia Valdis Dombrovskis, unijny komisarz ds. handlu. Jakie produkty zostaną objęte wyższymi cłami?

Wyższe cła na produkty rolne z Rosji i Białorusi

30 maja br. Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie, na którego mocy cła na import do UE niektórych produktów z Rosji i Białorusi zostały zdecydowanie podwyższone. Celem wprowadzenia podwyżki jest ograniczenie przywozu do UE następujących produktów:

  • zbóż,
  • nasion oleistych i pochodnych,
  • peletów z wysłodków buraczanych,
  • suszonego grochu.

Zdaniem Rady UE, takie działanie nie powinno wpłynąć na wywóz tych towarów do krajów trzecich, umożliwiając zachowanie bezpieczeństwa żywnościowego na świecie.

Dlaczego UE wprowadziła podwyżki cła dla Rosji i Białorusi?

Celem wprowadzenia podwyżki ceł na produkty importowane z Rosji i Białorusi na teren UE jest zapobieganie destabilizacji unijnego rynku i ochrona wspólnoty rolniczej. Takim działaniem władze UE chcą przeciwdziałać agresorowi i jego sojusznikom, ograniczając nielegalny eksport ukraińskiego zboża błędnie oznaczanego jako rosyjskie, z którego dochód ze sprzedaży współfinansowałby trwającą w Ukrainie wojnę. Rosja jest światowym eksporterem zbóż i wykorzystuje eksport żywności jako narzędzie geopolityczne. Wojny w Ukrainie nie popiera cała UE, która skutecznie wspiera ukraińską gospodarkę, ludzi, siły zbrojne i planowaną odbudowę tego państwa.

–Nakładając podwyższone cła, podejmujemy zdecydowane działania, aby zapobiec destabilizacji naszego sektora rolnego przez import z Rosji, chroniąc jednocześnie ukraiński eksport przed błędnym oznaczaniem go jako rosyjski. Nasze zaangażowanie w światowe bezpieczeństwo żywnościowe również pozostaje niezachwiane, zapewniając, że te środki nie będą miały negatywnego wpływu na kraje rozwijające się – powiedział Valdis Dombrovskis wiceprzewodniczący wykonawczy i komisarz ds. handlu.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ec.europa.eu

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
04. lipiec 2024 22:06