Ugorowanie gruntów: tylko 3 państwa w UE ie chcą odstępstwa. Tam obawy budzą inne pomysły KEJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditor3 państwa UE za ugorowaniem

Ugorowanie gruntów: tylko 3 państwa w UE nie chcą odstępstwa. Tam obawy budzą inne pomysły KE

07.03.2024., 11:00h
Komisja Europejska ugięła się pod naciskiem rolniczych protestów i zawiesiła ugorowanie 4% gruntów ornych w ramach normy GAEC 8 na rok 2024. Jak się okazuje, 3 z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej nie skorzystają z ulgi. O które kraje chodzi?

Rolnicy zadowoleni z zawieszenia obowiązku ugorowania

Jednym z postulatów głoszonych przez protestujących rolników jest odstąpienie od realizacji Zielonego Ładu w obecnej formie. Zdaniem protestujących najlepiej byłoby, gdyby projekt ten został odrzucony w całości, jednak w rozmowach z rządzącymi słyszą, że podjęcie takiej decyzji może wiązać się z utratą dopłat.

W połowie lutego br. KE wreszcie ugięła się pod naciskiem rolniczych protestów i ponownie przeanalizowała wymóg wynikający z normy GAEC 8 o ugorowaniu 4% gruntów ornych. Efektem prowadzonych dyskusji jest rozporządzenie zawieszające ten obowiązek na rok 2024, jednak w zamian rolnicy muszą na 4 procentach wysiać rośliny strączkowe lub międzyplony.

Decyzja unijnych urzędników ucieszyła większość rolników z poszczególnych państw. Jednak, jak to zwykle bywa, są wyjątki. Z informacji zgromadzonych przez niemiecki „Top Agrar” wynika, że dokładnie 3 państwa nie będą stosowały się do zawieszenia i przystąpią do ugorowania 4% gruntów ornych.

Które państwa przyjęły GAEC 8?

Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to jest faktem, że rolnicy z Danii, Irlandii i Malty będą ugorować 4% gruntów ornych w ramach normy GAEC8.

Informację o tej decyzji potwierdziła rzeczniczka KE, jednak nie podała konkretnych czynników, które skłoniły rządzących tych państw do wyrażenia zgody na to działanie.

Malta będzie ugorowała 4% gruntów ornych

Z informacji, do których dotarł niemiecki TAP wynika, że ugorowanie 4% gruntów ornych najprawdopodobniej nie ucieszy maltańskich rolników. Jak się okazuje, maltańskie media twierdzą, że tamtejsi farmerzy wielokrotnie wzywali do zawieszenia WPR i w tej sprawie protestowali, a podjęta decyzja może okazać się dla nich szokująca.

Irlandia nie jest przeciwna ugorowaniu 4% gruntów ornych

Pomimo tego, że Irlandzcy rolnicy również protestowali, to ich postulaty okazały się inne niż pozostałych protestujących. Irlandzkie Stowarzyszenie Rolników w publikowanych w ostatnim czasie komunikatach nie wzywało do zawieszenia wymogów WPR, co może wynikać z tego, że Irlandia jest państwem bogatym w użytki zielone, a GAEC 8 ma zastosowanie wyłącznie do gruntów ornych. Dla irlandzkich rolników o wiele bardziej problematyczne może okazać się ponowne nawadnianie torfowisk niż ugorowanie.

Nie wiadomo również, dlaczego Dania zdecydowała się na ugorowanie 4% gruntów ornych. 

Przeczytaj również: KE wycofuje się z Zielonego Ładu! Co dokładnie zyskają rolnicy?

image
gorąco pod Sejmem

Policja użyła gazu na protestujących rolników! „Będzie bijatyka i koniec protestu” [WIDEO]

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: TopAgrar.com

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. listopad 2024 05:16