Mercosur: zaleje nas 3 mln ton kukurydzy i 100 tys. ton wołowinyCanva
StoryEditorUmowa z Mercosur coraz bliżej

Umowa UE-Mercosur: zaleje nas 3 mln ton kukurydzy i 100 tys. ton wołowiny

31.10.2024., 11:54h

Prawdopodobnie w listopadzie dojdzie do podpisania umowy UE z krajami Mercosur. Rolnicy alarmują, że będzie to cios dla unijnego rolnictwa. - Zaleje nas 3 mln ton kukurydzy i 100 tys. ton wołowiny - wyliczają. Jakie jeszcze produkty rolne zagrażają naszemu rynkowi?

Umowa UE-Mercosur to cios dla polskiego i europejskiego rolnictwa

Wszystko wskazuje na to, że UE podpisze umowę o wolnym handlu z Mercosur już w listopadzie na szczycie G20, mimo sprzeciwu niektórych krajów UE. Oczywiście dla branży rolnej jest to ogromne zagrożenie, bo szerokim strumieniem mogą się wlewać na unijny rynek produkty rolne z Brazylii, Argentyny, Urugwaju i z Paragwaju. Wiadomo, że towary te nie spełniają surowych unijnych standardów, więc są dużo tańsze. Unijni rolnicy mogą więc stracić konkurencyjność.

- Ronicy obawiają się przede wszystkim importu żywności, która nie spełnia tych samych standardów jakości, co pochodząca z krajów unijnych, a przez to będzie tańsza (dodatkowo jeszcze różnica w kosztach energii, pracy itp.) wykluczy z rynku produkujących ją drożej europejskich producentów - uważa Wiktor Szumlewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jacek Zarzecki z Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny ocenia, że generalnie ta umowa jest niepotrzebna, a Polska nic nie zyskuje oprócz mglistych obietnic rozwoju eksportu. 

Ile produktów rolnych trafi na rynek UE z krajów Mercosur?

Polskie organizacje rolnicze alarmują, że po podpisaniu umowy o wolnym handlu UE-Mercosur zaleje nas tania żywność z Ameryki Południowej. Oceniają, że na unijny rynek trafi:

  • 99 000 ton wołowiny
  • 180 000 ton drobiu
  • 180 000 ton cukru
  • 3,4 miliona ton kukurydzy
  • 8,2 miliona hektolitrów biopaliw

- Wymogi środowiskowe, standardy społeczne, koszty produkcji? Nie dotyczą importerów, ale obowiązują polskich rolników, stawiając ich przed dramatycznie nierówną konkurencją. Czy naprawdę mamy pozwolić, by polskie i europejskie rolnictwo, a wraz z nim bezpieczeństwo żywnościowe, zostały poświęcone na rzecz taniego importu? - czytamy w komunikacie kampanii Love Krowe, finansowanej z Funduszu Promocji Mięsa Wołowego.​

Rolnicy apelują o zwołanie komisji rolnictwa ws. Mercosur

Rolnicy apelują więc o ​pilne wsparcie i o zwołanie posiedzenia komisji rolnictwa, zanim konsekwencje umowy uderzą w ich gospodarstwa.

Kraje Mercosur produkują o 20 proc. więcej niż Chiny

Warto też wspomnieć, że państwa członkowskie Mercosur wytwarzają około 50 mln ton mleka rocznie. Dwa z nich są znacznymi producentami mleka. To Argentyna i Brazylia. W Brazylii produkuje się około 36 mln ton mleka, a w Argentynie 11 mln ton.

Porównując to Chin, będących czwartym producentem mleka surowego na świecie, blok państw Ameryki Południowej wytwarza go o 20% więcej - wyjaśnia Artur Puławski w artykule: Czy kraje Mercosur zaleją nas mlekiem? 

Bruksela próbuje uspokoić rolników "funduszem kompensacyjnym”

W związku z obawami rolników, Bruksela wymyśliła, że stworzy „fundusz kompensacyjny”, który będzie rekompensował im negatywne skutki umowy UE-Mercosur. Ale ewentualne odszkodowania i tak nie przekonują rolników. Ich zdaniem to zwykłe mydlenie oczu.

Kamila Szałaj

image
UE-Mercosur

Dlaczego nasze rolnictwo ucierpi na umowie UE-Mercosur?

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
31. październik 2024 13:26