Umowa UE-Mercosur coraz bliżej
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Maros Sefcovic, komisarz do spraw handlu, przylecieli do Urugwaju, aby zakończyć negocjacje w sprawie umowy o wolnym handlu UE-Mercosur.
- Wiele wskazuje na to, że dobiegną one końca - informuje Krzysztof Ryncarz z portalu Euractiv podkreślając, że przedstawiciele obu stron spotkali się w ubiegłym tygodniu w Brazylii, i w większości kwestii technicznych osiągnęli porozumienie.
Von der Leyen: Umowa UE-Mercosur w zasięgu wzroku. Do dzieła!
Państwa Mercosur są gotowe podpisać porozumienie. Gotowa jest także Ursula von der Leyen.
- Umowa UE-Mercosur już w zasięgu wzroku. Do dzieła! Mamy szansę stworzyć rynek liczący 700 mln ludzi. To największe partnerstwo handlowe i inwestycyjne, jakie kiedykolwiek widział świat. Oba regiony odniosą korzyści - napisała von der Leyen na platformie X.
– Piątkowy szczyt Mercosuru w Montevideo jest prawdopodobnie ostatnią szansą na sfinalizowanie umowy, która będzie korzystna dla obu stron. Przewodnicząca Komisji Europejskiej ma pełen mandat do jej zawarcia i naszym zdanie powinna go w odpowiedni sposób wykorzystać – powiedziała wczoraj minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, cytowana w artykule Euractiv.
[AKTUALIZACJA 17.00., 5 grudnia 2024] Do podpisania umowy handlowej UE-Mercosur może dojść 6 grudnia 2024 roku. Unijny komisarz ds. handlu poinformował dziś po południu, że "z zadowoleniem przyjmuje możliwość zawarcia umowy jutro".
- Obecne porozumienie UE-Mercosur byłoby dla UE światłem nadziei - podkreślił Bernd Lange, przewodniczący Komisji Handlu Zagranicznego KE.
Murawiec: spełnił się czarny scenariusz
Doniesieniami o podpisaniu umowy UE-Mercosur załamani są rolnicy. Alarmują, że umowa o wolnym handlu z krajami Ameryki Południowej doprowadzi do upadku polskiego rolnictwa. Szerokim strumieniem mogą się wlewać na unijny rynek produkty rolne z Brazylii, Argentyny, Urugwaju i z Paragwaju. Wiadomo, że towary te nie spełniają surowych unijnych standardów, więc są dużo tańsze, przez co rolnicy mogą więc utracić konkurencyjność.
- Niestety, spełnił się czarny scenariusz. Te przewidywania, o których mówiliśmy, że dojdzie do podpisania umowy, że nie uda zebrać mniejszości blokującej, spełniły się - alarmuje Damian Murawiec, rzecznik Ogólnopolskiego Oddolnego Protestu Rolników.
KE wykorzystuje upadek rządu we Francji?
Rolnik zwraca uwagę, że Ursula von der Leyen prawdopodobnie wykorzystuje wczorajszy upadek rządu we Francji, by zakończyć negocjacje z Mercosurem.
- Wczoraj mogliśmy przeczytać, że upada rząd we Francji. Ma to pewnie jakiś związek z tym, że pani przewodnicząca tak szybko pojechała, żeby klepnąć tą umowę, żeby nikt głośno nie mógł wyrazić sprzeciwu. Ucierpimy wszyscy jako konsumenci, nie tylko jako rolnicy - podkreślił Murawiec.
Kamila Szałaj, Albert Katana