![Dochód z 1 ha przeliczeniowego na nowych zasadach – czy kwoty się zmienią?](/templates/site/images/jpgs/h_no-image_640.jpg)
Raport UE: we Francji co dwa dni rolnik popełnia samobójstwo
Rolnicy żyją w bardzo dużym stresie. Niestabilność produkcji, niska opłacalność i szereg obciążających wymogów wywierają na nich ogromną presję. Do tego stopnia, że wskaźnik samobójstw w tej grupie zawodowej jest bardzo duży: w niektórych państwach członkowskich UE aż o 20 proc. wyższy niż średnia krajowa.
- Na przykład jeden na czterech irlandzkich rolników doświadcza wypalenia zawodowego, a we Francji co dwa dni dochodzi do jednego samobójstwa rolnika. Ponadto praca w rolnictwie jest określana jako jedno z najbardziej niebezpiecznych zajęć w Europie, a sektor ten znajduje się wśród tych, w których odnotowano najwięcej wypadków śmiertelnych w 2021 r. – wyjaśnia w najnowszym raporcie Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (agencja Unii Europejskiej).
Rolnicy są przepracowani
Jak wynika z badania agencji UE 93 proc. gospodarstw rolnych w UE to gospodarstwa rodzinne. Połowę siły roboczej stanowią w nich sami rolnicy i ich rodziny, a większość z nich pracuje ponad 48 godzin tygodniowo. Wśród nich wysokie są nie tylko wskaźniki samobójstwa, ale także stresu, lęku, wypalenia zawodowego i depresji.
Przyczyny samobójstw wśród rolników
Agencja ocenia, że wśród przyczyn i czynników ryzyka samobójstw i depresji wśród rolników są: długie godziny pracy, niepewność finansowa, nadmierna biurokracja, strach przed bankructwem, słabe relacje społeczne, czy konieczność ciągłego inwestowania, by utrzymać poziom produkcji.
- Nieprzewidziane zdarzenia, takie jak recesja gospodarcza, mogą zwiększyć skłonności samobójcze, a zmiany w dotacjach dochodowych mogą być dodatkowym czynnikiem stresującym dla rolników. Również przedłużające się niekorzystne zjawiska klimatyczne mogą przyczyniać się do samobójstw – czytamy w raporcie.
Trzeba pilnie pomóc rolnikom w zachowaniu zdrowia psychicznego
Agencja UE wskazuje, że zmniejszenie wysokiego wskaźnika samobójstw i ograniczenie problemów ze zdrowiem psychicznym w społecznościach rolniczych powinny być priorytetem. W raporcie przedstawiono więc sposoby na promowanie dobrostanu psychicznego wśród rolników. Mogą to być m.in. szkolenia zwiększające świadomość zagrożeń psychospołecznych, łatwo dostępne wsparcie psychologiczne czy przerwy w pracy pozwalające ograniczyć przepracowanie. Kluczowe znaczenie ma też pomoc w restrukturyzacji zadłużonego gospodarstwa.
Aby przeciwdziałać samobójstwom i depresji, UE prowadzi prace nad strategią poprawy zdrowia psychicznego wśród rolników.
Jeśli jesteś w kryzysie psychicznym i potrzebujesz fachowej porady, wsparcia lub innej formy pomocy, zadzwoń na infolinię pomocową:
- 800 119 119 - telefon i czat Zaufania dla Dzieci i Młodzieży.
- 800 70 22 22 - Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
- 800 12 12 12 - Wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysowej – infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów. Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
- 800 12 00 02 - Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia IPZ. Bezpłatnie. Całą dobę.
- 116 111 - telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
- 116 123 - linia wsparcia dla osób dorosłych (Kryzysowy Telefon Zaufania). Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
- 720 720 020 - Antyprzemocowa Linia Pomocy SEXEDPL (od poniedziałku do piątku w godzinach 17-00– 21:00).
- 112 - w razie bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia. Bezpłatnie. Całą dobę. 7 dni w tygodniu.
- 511 200 200 - telefon dla osób dorosłych w kryzysie samobójczym. Bezpłatny. Czynny całą dobę. 7 dni w tygodniu.
- 533 112 121 - telefon zaufania Dwie Kreski, dla kobiet w ciąży. Bezpłatny. Czynny codziennie w godzinach 18:00-23:00.
Kamila Szałaj, na podst. Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy, agrarheute.eu, Miejski Reporter