W dniach od 2 do 26 marca 2023 r. wśród 26 376 osób zostało przeprowadzone badanie Eurobarometr mające na celu pozyskanie opinii Europejczyków na temat dobrostanu zwierząt. W wywiadzie wzięli przedstawiciele 27 państw członkowskich UE.
Ilu Europejczyków popiera „Dobrostan zwierząt”?
Jak się okazuje, aż 84% Europejczyków twierdzi, że dobrostan zwierząt gospodarskich w ich kraju powinien być chroniony lepiej niż obecnie. Tylko 1% mniej osób opowiada się za skróceniem czasu transportu zwierząt, a prawie 3/4 , czyli 74% chciałoby lepszej ochrony dobrostanu zwierząt domowych w ich kraju.
Zdaniem ponad 90% społeczeństwa, praktyki rolnicze i hodowlane powinny spełniać podstawowe wymogi etyczne, czyli zapewnienie zwierzętom:
- wystarczającej przestrzeni,
- wystarczającej ilości pożywienia i wody,
- środowiska dostosowanego do ich potrzeb (błoto, słoma itp.),
- opieki.
Społeczeństwo wykazuje również obawy co do sposobu traktowania zwierząt w rzeźniach.
Okazuje się również, że 75% ankietowanych stwierdziło, że niedopuszczalna jest praktyka zabijania samców piskląt tuż po urodzeniu. Okazuje się również, że znaczna część badanych osób stwierdziła, że jest przeciwna obcinaniu części ciała zwierząt np.:
- ogonów,
- uszu,
- dziobów.
Dopuszczają to tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Zdaniem 57% ankietowanych hodowla zwierząt futerkowych powinna być surowo zakazana w UE, a 32% twierdzi, że takie hodowle mogłyby istnieć, gdyby hodowcy zapewnili zwierzętom odpowiedni dobrostan.
Europejczycy za podleganiem importowanych zwierząt pod dobrostan
Wyniki badań przeprowadzonych przez analityków wskazują również na to, ze 84% Europejczyków uważa, że obecna sytuacja w zakresie dobrostanu zwierząt powinna ulec zmianie poprzez zastosowanie unijnych przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt do importu żywności albo etykietowania żywności zgodnie ze stosowanymi normami. Ponadto aż 60% badanych przyznało, że byliby oni w stanie płacić więcej za produkty pochodzące z gospodarstw, w których kładzie się szczególny nacisk na właściwy dobrostan zwierząt, natomiast 26% zapłaciłoby nawet do 5% więcej za taką żywność.
„Dobrostan zwierząt” powinien być w Europie na najwyższym poziomie
Komisja Europejska od ponad 40 lat działa na rzecz:
- poprawy dobrostanu zwierząt,
- stopniowej poprawy jakości życia zwierząt,
- przyjmowania norm prawnych regulujących dobrostan na najwyższym na świecie poziomie.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KE