Ministrowie są zgodni, że spółdzielnie energetyczne mogą stanowić ważny element budowania bezpieczeństwa energetycznego w wymiarze lokalnym, a w konsekwencji krajowym. Dlatego, że umożliwiają one zaangażowanie lokalnych społeczności w transformację energetyczną w sposób zrównoważony. Podpisane w tym celu rozporządzenie obowiązuje od 1 kwietnia 2022 roku.
Przepisy OZE na rzecz rozwoju społeczności lokalnych
Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, uważa i ma nadzieję, że wypracowane rozwiązania ujednolicą sposób rozliczania tych podmiotów pomiędzy przedsiębiorstwami energetycznymi. Opracowane zasady rozliczeń mają być atrakcyjne i przejrzyste dla członków spółdzielni, a także rozwieją dotychczas istniejące wątpliwości w zakresie ich realizacji. Dzięki temu staną się one zachętą do powstawania nowych podmiotów na obszarach wiejskich, które są słabiej zelektryfikowane.
– Cieszy mnie, że w ramach dobrej współpracy obu resortów udało się wypracować rozwiązanie przynoszące wymierne korzyści dla mieszkańców obszarów wiejskich z wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Po zakończeniu notyfikacji technicznej, mamy rozporządzenie, które określa jasne i jednolite zasady dla przedsiębiorstw energetycznych w rozliczeniach ze spółdzielniami energetycznymi. Mam nadzieję, że to ułatwi mieszkańcom obszarów wiejskich podejmowanie współpracy na rzecz obniżenia kosztów pozyskania energii oraz poprawy warunków życia i prowadzenia działalności - stwierdza wicepremier i minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk.
Powstawanie spółdzielni energetycznych to proces długotrwały
Minister rolnictwa, Henryk Kowalczyk, jest świadomy, że powstawanie spółdzielni energetycznych jest procesem długotrwałym i wieloletnim, który wymaga współpracy między potencjalnymi członkami spółdzielni, tj. rolników, mieszkańców, przedsiębiorców, jednostek samorządu terytorialnego.
Dlatego już na tym etapie wypracowano wsparcie eksperckie dla tworzenia pierwszych, pilotażowych spółdzielni energetycznych w ramach projektu „Ronaldo”, który jest finansowany w ramach środków UE. W ten sposób praktyczne doświadczenia z zakładania i funkcjonowania spółdzielni energetycznych będą najlepszym przykładem dla kolejnych zainteresowanych mieszkańców obszarów wiejskich.
Jaki zakres współpracy przewiduje rozporządzenie?
Rozporządzenie jest odpowiedzią na obowiązek nawiązania współpracy przez ministra klimatu z ministrem rolnictwa, ale również po to, aby doprecyzować jej zakres w ramach, m.in.:
- sposobu dokonywania rejestracji danych pomiarowych oraz bilansowania ilości energii;
- sposobu dokonywania rozliczeń oraz sposobu wyliczania opłat z uwzględnieniem cen i stawek opłat w poszczególnych grupach taryfowych stosowanych wobec spółdzielni energetycznej i poszczególnych jej członków;
- danych pomiarowych:
- przekazywanych między przedsiębiorstwami energetycznymi oraz sposób przekazywania tych danych,
- udostępnianych przez sprzedawcę spółdzielni energetycznej i poszczególnym członkom tej spółdzielni oraz sposób udostępniania tych danych w systemie teleinformatycznym;
- zakresu informacji dotyczących rozliczenia;
- podmiotowego zakresu spółdzielni energetycznej.
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Fot. Pixabay