Rolnicy chcą ujawnienia firm sprowadzających zboże z Ukrainy
Krajowa Rada Izb Rolniczych chce wiedzieć, które firmy polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy
Dlatego szef tej organizacji Wiktor Szmulewicz zawnioskował do ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o udzielenie takiej informacji i przekazanie listy firm do publicznej wiadomości.
- W związku z trudną sytuacją na rynku zbóż Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 20 marca 2023 r. do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wicepremiera Henryka Kowalczyka o udzielenie informacji, które polskie firmy sprowadzały zboże z Ukrainy oraz o przekazanie do publicznej wiadomości informacji, o tych firmach – wyjaśnia KRIR.
Czy CEDROB przechowuje zboże z Ukrainy w magazynach Elewarru?
KRIR zwrócił się też z pytaniem, czy podmioty polskie, w tym CEDROB, wynajmują od państwowego Elewarru powierzchnię składową i przechowuje tam zboże z Ukrainy.
- Zdaniem samorządu rolniczego informacje tak ważne dla rolników powinny być jawne i zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – ocenia Szmulewicz.
Agrolok ujawnił, ile kupił ziarna z Ukrainy
Jak na razie jedyną duża firmą, która poinformowała publicznie, ile kupiła zboża z Ukrainy jest Agrolok. Na początku stycznia spółka przedstawiła wykaz płodów rolnych, które sprowadziła z Ukrainy w okresie 1 marca-31 grudnia 2022 r. Wynika z niego, że zaimportowała z tego kraju 11 254 t rzepaku, 30 200 t soi, 22 595 t kukurydzy i 1900 t pszenicy. Ponad 1/4 zaimportowanej do Polski soi trafiła do Agroloku.
Firma tłumaczy, że importuje płody rolne z Ukrainy z uwagi na wysokie i zmienne ceny w Polsce oraz ze względu na niewystarczającą podaż od polskich rolników.
Ile zbóż z Ukrainy trafiło do Polski?
W 2022 r. wielkość importu kukurydzy do Polski wyniosła 2 mln ton (222 tys. ton w 2021 r.), z czego 1,9 mln ton pochodziło z Ukrainy. Pszenicy zaimportowano 0,9 mln ton (610 tys. ton w 2021 r.), z czego 0,5 mln ton z Ukrainy.
Kamila Szałaj