Produkcja maku opiumowego – dlaczego wzrasta?
Skutki wojny w Ukrainie są odczuwalne w wielu miejscach na świecie. Rolnicy zamieszkujący Birmo również mierzą się z niestabilną sytuacją finansową i polityczną, a także gwałtowną inflacją. Jak poinformowało BBC, powołujące się na raport opublikowany przez ONZ, powyższe czynniki stały się przyczyną decyzji podejmowanych przez tamtejszych rolników, dotyczących założenia lub rozszerzenia uprawy opium.
Czy uprawa maku opiumowego się opłaca?
Z danych opublikowanych w raporcie wynika, że produkcja opium w Birmie w ciągu roku 2022 wzrosła o 795 ton, co oznacza, że uprawy zwiększyły się o 40 tys. hektarów, natomiast wartość surowego produktu uległa zwiększeniu o 67%. Taki bilans przełożył się na podwyższenie zysków osiąganych przez rolników z produkcji, ponieważ kilogram opium kosztował 280 dolarów.
Ile opium można zebrać z hektara ziemi?
Okazuje się, że zbiór opium z jednego hektara ziemi to w Birmie ok. 20 kg. Kraj ten jest drugim po Afganistanie światowym producentem rośliny. Obecnie wartość wytwarzanego surowca może sięgać nawet 2 mld dolarów.
Zdaniem przedstawicieli UNDOC produkcja opium w Birmie będzie się rozwijać.
– Bez stabilności gospodarczej i realnych alternatyw uprawy opium będą zapewne nadal rosnąć – stwierdził Benedikt Hofmann, krajowy przedstawiciel UNDOC w Birmie.
Gdzie produkuje się najwięcej opium?
Największym producentem opium na świecie jest Afganistan. Ilość uprawianego tam narkotyku stanowi 80% światowej produkcji. Do krajów, w których znajduje się największa ilość plantacji opium, należą Kandahar i Helmand.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: money.pl
fot. envatoelements