StoryEditorPolska

Rolnicy protestują w Warszawie przeciwko piątce dla zwierząt

16.09.2020., 10:09h
Pod siedzibą PiS w Warszawie rozpoczął się protest rolników. Gospodarze żądają wycofania z sejmu projektu tzw. piątki dla zwierząt, która zakłada m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych czy ograniczenia w uboju rytualnym.

Piątki dla zwierząt – pierwsze czytanie na najbliższym posiedzeniu sejmu

O godz. 9 rano w środę 16 września 2020 roku pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej rozpoczął się protest rolników. Chociaż jak wskazują zebrani tu rolnicy, nie jest to protest, a jedynie „spontaniczne zebranie“ ludzi, którzy chcą porozmawiać na temat propozycji Prawa i Sprawiedliwości, czyli tzw. Piątki dla zwierząt. 

Natomiast prace legislacyjne nad tym projektem nabierają tempa. Został już złożony do marszałka sejmu podczas najbliższych obrad parlamentu ma się odbyć pierwsze czytanie propozycji zmian w prawie.

 

Co zakłada Piątka dla zwierząt?

W propozycji zmiana prawa zwanej „piątką dla zwierząt” posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą wprowadzić m.in.:

  • zakaz hodowli zwierząt futerkowych,
  • zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych (np. w cyrku);
  • zakaz utrzymywania trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały;
  • ograniczenie uboju rytualnego tylko na potrzeby własne krajowych związków wyznaniowych.
  • zwiększenie uprawnień tzw. społecznych inspektorów ochrony zwierząt kosztem prawa rolników.

 

Rolnicy wskazują, że proponowane zmiany uderzą w wiele z rolniczych rodzi

Rolnicy wskazują, że „piątka dla zwierząt” może uderzyć w niemal całe rolnictwo i tysiące rodzin utrzymujących się z pracy w gospodarstwie.

Dla wielu rolników problemem będzie znaczne ograniczenie możliwości uboju rytualnego, gdyż znaczna część bydła i drobiu hodowanego w Polsce właśnie w ten sposób jest ubijana i trafia na eksport.

– Nie zabiją rytualne w Polsce, to wywiozą do Niemiec i tam zabiją. A rolnik i tak dostanie po kieszeni, bo za ten transport zapłaci dostając niższą cenę – komentuje Mateusz Stasiak  pod jednym z artykułów „Tygodnika Poradnika Rolniczego”.

Z kolei Edward Kosmal, szef rolniczej „Solidarności” z woj. zachodniopomorskiego podkreśla, że rolnicy są otwarci na dyskusję o dobrostanie zwierząt, ale zaproponowane zmiany nie były konsultowane z organizacjami rolniczymi i mogą tylko zaszkodzić rolnictwu.

Adranowski ostrzega partyjnych kolegów przed forsowaniem Piątki dla zwierząt

Według onet.pl, Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa miał wysłać list do członków Prawa i Sprawiedliwości. Przestrzega w nim przed forsowaniem zmian zaproponowanych w „piątce dla zwierząt”. Uważa, że taka zmiana przepisów uderzy w rolników i z tego powodu polska wieś, zwłaszcza rolnicy odwrócą się od PiS. Warto pamiętać, że w ostatnich wyborach parlamentarnych ponad 70% rolników głosowało na obecnie rządzącą partię, a w II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda uzyskał aż 80% głosów rolników.

Paweł Mikos
Fot. Archiwum (zdjęcie poglądowe)

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. styczeń 2025 23:36